A2 Ehliyet Fiyatları

2020 yılındaki yeni düzenlemelerle birlikte A2 sınıfı ehliyetlerin kapsamları değişmiştir. Motosiklet grubunda yer alan araçlar için eskiden A1 veya A2 sınıfı ehliyet alınırken, düzenlemelerden sonra A1, A2, A ve M ehliyet sınıflarının da motosiklet kullanma yetkisi olmuştur. Yeni yasal düzenlemelerle gelen A2 ehliyeti için şartları ve fiyatları inceleyeceğiz.

2020 A2 Ehliyet Şartları

A2 ehliyeti alabilmeniz için bazı şartları karşılamanız gerekebilmektedir.

Bunlar ise;

 • 18 yaşını doldurmuş olmalısınız.
 • Gücü 35 kilovatı aşmayan ve güç ile ağırlık oranı maksimum 0.2 olan iki tekerli motosikletleri kullanabilirsiniz.
 • Gücü 15 kilovatı geçmeyen üçtekerli motosikletleri kullanabilirsiniz.
 • A2 ehliyetine sahip olarak A1 ve M sınıfının kapsamında olan araçları kullanabilirsiniz.
 • Başvurularınızda sağlık raporu ve adli sicil kaydınızı sunmalısınız.
 • En az ilkokul mezunu olmalısınız.

Şartları karşılayan adaylar A2 ehliyet kursu almaya hak kazanmaktadırlar.

2019 A2 Ehliyet Fiyatları

2020 A2 Ehliyet Sürücü Kursu Fiyatları

Sürücü kursu fiyatlarında illere göre farklılık görülebiliyor olsa da, adil bir rekabet ortamı oluşabilmesi için taban fiyat uygulamasına yer verilmektedir. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü’nce belirlenen taban fiyatlardan sürücü kurslarına katılma imkanı bulursunuz. A2 sınıfı ehliyet için belirlenen sürücü kursu taban fiyatları 1.400 TL’dir.

B,C veya D sınıfı ehliyetinizi A2 ehliyet sınıfına yükseltmek için ödemeniz gereken kurs ücreti 1.100 TL’dir. Bunun haricinde A2 sınıfı ehliyetinizle motosiklet sınıfına dahil olan hemen hemen her aracı kullanabilirsiniz.

2020 A2 Ehliyet Kart Ücreti

A2 ehliyet almak için ayrıca kart ücreti ödenmesine gerek yoktur. Harç bedeli olarak karşınıza çıkacak olan ödemeler ehliyet kartının bedelini de kapsamaktadır. A2 sınıfı ehliyetlerde ödemeniz gereken harç bedeli 400 TL’dir. Ödemenizi sürücü kursunuza yapmanız yeterli olacaktır. Sınavlardan geçtikten sonra ehliyet kartınız adınıza düzenli olarak basılacaktır.

2020 A2 Ehliyet Yazılı Sınav Ücreti

2020 senesinde yazılı sınavlar ve direksiyon sınavlarına uygulanan sınav ücretlerinde de değişiklik gerçekleşmiştir. Önceki yıllarda A2 sınıfı ehliyet için 150 TL civarında olan yazılı sınav ücretleri, artık 195 TL olarak yatırılmalıdır. Yazılı sınav ücretinizi sürücü kursunuza verebilirsiniz. Ardından sürücü kursunuz sınav tarihinizi saptadığı zaman yazılı sınava girebilirsiniz.

İlk defa ehliyet alıyorsanız, yazılı sınava giriş ücretiniz 85 TL olacaktır. Sınavı başarıyla tamamlarsanız, direksiyon sınavına katılmaya hak kazanabilirsiniz.

A2 ehliyeti alabilmeniz için girmeniz gereken yazılı sınavda 50 soruyu yanıtlamalısınız. Toplamda 100 tam puan üzerinden 70 puan alan adayların başarılı olması söz konusu olacaktır. Sınavda 12 ilk yardım, 9 araç tekniği, 23 trafik bilgisi ve 6 trafik adabı sorusuna yer veriliyor. Yazılı sınavda veya e-sınavda yanlışlar doğruyu götürmemektedir. Bu nedenle adayların tüm soruları yanıtlamaları tavsiye ediliyor.

2020 A2 Ehliyet Direksiyon Sınavı Ücreti

A2 sınıfı ehliyet almak için gireceğiniz direksiyon sınavlarında ücretler 110 TL’den başlamaktadır. Sınavdan kalmanız durumunda maksimum 110 TL’lik sınav telafi bedeli ödemeniz talep edilebilmektedir.

A2 ehliyeti almak için gireceğiniz direksiyon sınavında teorik soruların ardından, motosiklet kullanma beceriniz denetlenmektedir. Her iki sınav etabını başarıyla geçen adaylar ehliyet A2 ehliyeti almaya hak kazanırlar.

2020 A2 Ehliyet Hakkında Merak Edilenler

A2 ehliyeti için merak edilen pek çok soru vardır. Bunları yanıtlarsak eğer;

 • A2 ehliyetinizle motosiklet sınıfına dahil olan birçok aracı kullanabilirsiniz.
 • A2 ehliyeti alabilmek için toplamda 1.995 TL ödemelisiniz.
 • A2 ehliyet alma yaşı 18’dir.
 • Ehliyet kartınızı 10 yılda bir olarak yenilemelisiniz.
 • A ehliyeti alabilmek için en az 2 yıl A2 sınıfı ehliyet sahibi olmalısınız.

2020 yılındaki bu yeni yasal düzenlemeleri dikkate alarak sürücü kursu kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı