B Ehliyet Fiyatları

B sınıfı sürücü ehliyeti otomobil veya kamyonet kullanmak isteyenlerin aldıkları bir ehliyet türüdür. Eskiden B sınıfı ehliyet sahiplerinin minibüs kullanma imkanı da bulunuyordu. Ancak yapılan yasa değişikliklerinin ardından, minibüs kullanacaklar için deneyim şartının da aranması söz konusu olmuştur. 2019 senesindeki yeni yasal düzenlemelerde, B sınıfı ehliyet alacakların ödemesi gereken tutarlar da değişmiştir. Buna göre B sınıfı ehliyet için artık toplamda 2.755 TL ödeme yapmanız gerekecektir.

2019 B Ehliyet Şartları

2019 senesindeki yeni yasal düzenlemelere göre, B sınıfı ehliyet alabilmeniz için bazı şartları karşılamanız gerekiyor.

Bu şartlar;

  • B sınıfı ehliyet alabilmek için en az 18 yaşını tamamlamış olmanız gerekiyor. 18 yaşını doldurmayan başvuru sahipleri B sınıfı ehliyet almaya hak kazanamamaktadırlar.
  • B sınıfı ehliyet sahibi olarak, BE sınıfı ehliyet başvurusu yapabilirsiniz. BE ehliyetine sahip olarak B, B1, F ve M sınıfı araçları kullanma imkanınız olacaktır.
  • B sınıfı sürücü belgesine başvurularınızda detaylı bir sağlık raporu ve adli sicil kaydı sunmalısınız. Gerekli şartları karşılıyorsanız, sürücü kursuna kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

2019 B Ehliyet Fiyatları

2019 B Ehliyet Sürücü Kursu Fiyatları

B sınıfı ehliyet almaya karar verdiyseniz, sürücü kurslarına kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Eğitim kalitesi iyi bir sürücü kursuna başvuruda bulunursanız, B sınıfı ehliyetinizi kapsamlı eğitimlerle birlikte kolaylıkla alabilirsiniz.

Sürücü kurslarının illere göre fiyatları değişkenlik gösterebiliyor olsa da, yasal düzenlemelerle birlikte bu haksız rekabetin önüne geçilmektedir. Buna göre her sürücü kursunda taban fiyat uygulaması hayata geçirilmiştir. Yani kursların verecekleri B sınıfı ehliyet eğitimini taban fiyatlardan daha ucuza bulmanız mümkün olmayacaktır.

B sınıfı ehliyet almak için sürücü kurslarına 1750 TL taban fiyat ödemesi yapmalısınız. Sürücü kursu eğitiminizi başarıyla tamamlarsanız, B sınıfı ehliyetinize sahip olabilirsiniz.

2019 B Ehliyet Kart Ücreti

Ehliyet kartları için ayrı bir ücret yoktur. Bu ücretler harç ücretlerinin kapsamında yer almaktadır. B sınıfı ehliyetlerde ödemeniz gereken harç ücreti 810 TL’dir.

B sınıfı ehliyete sahip olarak diğer ehliyet sınıflarına yükseltme yapmak istiyorsanız, fark ücreti talep edilecektir. D1 ve D sınıfına yükseltmede 1220 TL, A1 ve A2 sınıfına yükseltmede 400 TL harç bedeli ödemesi gerçekleştirilmelidir.

2019 B Ehliyet Yazılı Sınav Ücreti

B sınıfı ehliyete başvuruda bulunan adaylar, 195 TL tutarında sınav giriş ücreti ödemelidirler. Bu ücreti sürücü kursunuza ödemeniz yeterlidir. Yazılı sınav giriş ücretini ödedikten sonra, yazılı sınava katılım sağlayabilirsiniz.

Online sınava katılacak olan sürücü adaylarının ödemeleri gereken sınav ücreti 80 TL’dir.

2019 B Ehliyet Direksiyon Sınavı Ücreti

B sınıfı ehliyet almak için sınava girecek olan adaylar, sürücü kurslarına 110 TL ödeme yapmalıdırlar. Milli Eğitim Bakanlığı’na yapılan bu ödeme sabit tutarlıdır ve sürücü kursları arasında farklılık göstermez.

Direksiyon sınavından kalan adaylar, direksiyon telafi eğitim ücreti adıyla sürücü kursuna ödeme yapmak durumundadırlar. Bu ücret sürücü kursları arasında farklılık gösterebilmektedir.

2019 B Ehliyet Hakkında Merak Edilenler

B sınıfı ehliyet konusunda merak edilen soruları yanıtlayacak olursak;

  • Tüm harç, sürücü kursu ve sınav ücretleriyle birlikte B sınıfı ehliyet almak için toplamda 2.755 TL ödeme yapmalısınız.
  • B sınıfı ehliyet almanız için 5 aylık bir eğitim sürecinden geçmeniz gerekir.
  • B sınıfı ehliyet almak için teorik sınavda 35 doğru yanıtla birlikte 70 puan almanız gerekir. Sınavı geçerseniz, direksiyon sınavına katılma hakkınız olacaktır.
  • Sağlık raporunuzun geçerlilik süresi B sınıfı ehliyette 5 yıldır. Süre bitiminde tekrar sağlık muayenesi yaptırmalısınız.

2019 senesinde B sınıfı ehliyet için getirilen yeni yasal düzenlemeleri ve fiyat listelerini dikkate alarak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı