D1 Ehliyet Fiyatları

D1 sınıfı ehliyetler minibüs kullanıcılarına verilmektedir. D1 sınıfı ehliyetinizle B, B1, M ve F ehliyet sınıflarının araçlarını da kullanma yetkisine sahip olabilirsiniz. 2016 yılından bu yana sürücülere verilen D1 ehliyeti, eski yasal düzenlemelerde yer almıyordu. 2016 yılından önce, sürücüler B ehliyetiyle minibüs kullanma yetkisine sahip olabiliyorlardı. Ancak 2016 yılından itibaren yapılan düzenlemelerin sonucunda, minibüs ehliyeti D1 sınıfı ehliyet olarak ayrılmıştır. Bu nedenle 2016 yılı itibariyle ilk defa ehliyet alanlar direk olarak minibüs kullanma hakkından men edildiler.

2021 D1 Ehliyet Şartları

D1 ehliyeti alacak olan kişilerde bazı şartlar aranmaktadır. Bunlar;

 • 21 yaşını doldurmuş olmak,
 • Maksimum 16+1 kişi kapasiteli minibüs kullanmak,
 • B sınıfı ehliyete sahip olmak,
 • En az ilkokul mezunu olmak,
 • Sağlık şartlarını karşılamak,
 • Adli sicil kaydı bulunmamak olarak sıralanabilir.

D1 ehliyeti almak için bu şartları karşılıyorsanız, sürücü kursu kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

2019 D1 Ehliyet Fiyatları

2021 D1 Ehliyet Sürücü Kursu Fiyatları

İlk defa ehliyet alanlar, ilk aşamada D1 ehliyeti alamazlar. B sınıfı ehliyet sahibi olarak D1 sınıfı ehliyet alabilme imkanınız olacaktır. B sınıfı ehliyet, otomobil ya da kamyonet sürücülerine verilmektedir ve sürücü kursu ücretleri taban fiyatı 1.750 TL’dir. B sınıfı ehliyetinizi aldıktan sonra, D1 sınıfı ehliyet almak için tekrar sürücü kursuna başvuruda bulunmanız gerekiyor. B sınıfı ehliyetinizi D1 sınıfına yükseltmek için, sürücü kurslarına taban fiyat olarak 1.050 TL ödemelisiniz.

2021 D1 Ehliyet Kart Ücreti

B sınıfı ehliyetiniz bulunuyorsa, sürücü kursuna kayıt yaptırarak ehliyetinizi D1 sınıfına yükseltebilirsiniz. Ancak B sınıfı ehliyete sahip değilseniz, D1 ehliyeti almak için öncelikle B sınıfı ehliyet almanız gerekiyor. Bu durumda da sürücü kursu ve ödeyeceğiniz harç bedelleri oldukça artmaktadır.

B sınıfı ehliyetiniz yoksa bu ehliyeti almak için 810 TL harç bedeli, B sınıfı ehliyete sahip olarak D1 sınıfı yükseltmelerinde 1.220 TL harç bedeli ödemeniz gerekiyor. Harç bedelleri ehliyet kartı ücretlerini de kapsayan bir bedeldir ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlendiği için sürücü kursları arasında değişkenlik göstermeyecektir.

2021 D1 Ehliyet Yazılı Sınav Ücreti

B sınıfı ehliyetiniz yoksa ve ilk defa ehliyet alıyorsanız, yazılı sınav ücreti olarak 85 TL ödeme yapmalısınız. İlk defa ehliyet almıyorsanız, bu durumda sınav ücretiniz 195 TL olacaktır. B sınıfı ehliyete sahip olarak D1 sınıfı yükseltme için yazılı sınavına girmeniz gerekmez. Yalnızca direksiyon sınavına girmeniz yeterli olmaktadır.

2021 D1 Ehliyet Direksiyon Sınavı Ücreti

Direksiyon sınav ücretleri, 110 TL olarak ödenmektedir. B sınıfı ehliyet almak için 110 TL ve B sınıfı ehliyeti D1 sınıfına yükseltmek için 110 TL ödemelisiniz. Ehliyet sınıf yükseltmelerinde yazılı sınava katılmanıza gerek yoktur. Sadece direksiyon sınavına girmeniz yeterli olmaktadır.

Direksiyon sınavında başarılı olamazsanız, sınav telafi tutarını sürücü kursunuza ödemelisiniz. Bu ücret genellikle direksiyon sınavı giriş bedeliyle eşdeğer bir tutardadır.

2021 D1 Ehliyet Hakkında Merak Edilenler

2016 yılından bu yana uygulanan D1 ehliyeti konusunda çok fazla soru işareti bulunmaktadır.

Bunları yakından incelersek;

 • D1 ehliyetinizle minibüs kullanabilirsiniz, ancak öncelikle B sınıfı ehliyete sahip olmalısınız.
 • D1 ehliyet alabilmek için 21 yaşınızı doldurmuş olmalısınız.
 • B sınıfı ehliyetiniz varsa, D1 sınıfı ehliyet için yükseltme başvurusu yapmalısınız.
 • B sınıfı ehliyetinizi D1 sınıfına yükseltmek için yazılı sınava girmenize gerek yoktur.
 • B sınıfı ehliyete sahip değilseniz, D1 ehliyeti almak için toplamda 5.125 TL ödemelisiniz.
 • B sınıfı ehliyetiniz varsa, D1 sınıfı yükseltmesi için toplamda 2.370 TL ödeme yapmalısınız.

Belirtilen şartları ve fiyatları karşılayarak D1 ehliyetinizi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı