Direksiyon Sınav Ücretleri

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2020 yılı için sınav ücretleri güncellemeleri geçtiğimiz dönemde gerçekleştirilmiştir. Hem direksiyon sınavı, hem de yazılı sınav için ayrı ayrı olarak ödenen bu ücretler yasaldır ve ödenmesi zorunludur. Sürücü kursunuz ile ödemeleri sürücü kursu aracılığıyla yapıp yapamayacağınızı öğrenmeniz gereklidir. Çünkü bazı sürücü kursları sınav ücretlerini kabul edip gerekli ödemeleri MEB’e yaparken, bazı sürücü kursları ödemeleri şahısların banka müracaatlarıyla kendilerinin yapmasını isteyebiliyorlar.

Merak ettiğiniz tüm soruları bize aşağıdaki yorum yaz bölümünden gönderebilirsiniz. En geç 1 saat içerisinde sorunuzu cevaplayacağız.
Direksiyon Sınav Ücretleri

Direksiyon Sınavına İlk Kez Girenler Ne Kadar Ödeme Yapmalıdır?

Direksiyon sınavı ücretleri, 2020 yılında MEB tarafından 120 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret sabittir ve illerde veya sürücü kursları arasında değişkenlik göstermez. Sürücü kursunuz MEB’e sizin yerinize ödeme yapmayı kabul etmişse, bu ücreti sınav tarihinden önce sürücü kursunuza teslim edebilirsiniz. Ancak sürücü kursunuz ödeme aşamasında aracılık yapmıyorsa, şahsi olarak bankalara belirtilen ücreti ödemeniz gerekiyor. Daha sonra yaptığınız ödemeden aldığınız dekontu sürücü kursunuza teslim etmelisiniz.

Direksiyon Sınavından Kalanlar Ne Kadar Ödeme Yapmalıdır?

Direksiyon sınavını geçemeyen sürücü adayları, direksiyon sınavı telafi ücreti adını alan bir tutarı MEB’e ödemelidirler. Kaldığınız her direksiyon sınavında, telafi ücreti olarak değişken bedeller ödemeniz talep edilebiliyor. Bu ücretler illerde veya farklı sürücü kurslarında 200-300 TL arasında değişmektedir. Telafi ücretini sürücü kursunuz aracılığıyla veya şahsi olarak bankalara yatırabilirsiniz. Ödediğiniz bu ücretle birlikte, sürücü kursunuzun size toplam 2 saatlik telafi eğitimi vermesi gereklidir. Mutlaka bu telafi eğitimini sürücü kursunuzdan almayı talep etmelisiniz.

Direksiyon Sınavı Ücretleri Ne Kadar?

2020 senesinde ilk kez sınava girenler, başka bir sınıftan ehliyet alanlar veya ehliyet yükseltmek için direksiyon sınavına katılanlar, 110 TL direksiyon sınav ücreti ödemelidirler.

Başka Bir Şehirde Direksiyon Sınavına Girilebilir mi?

Teorik sınav ve direksiyon sınavlarına başka bir şehirde katılım sağlayamazsınız. Sürücü kursunuzun bulunduğu ilçede sınavlara katılmanız gerekmektedir. Çünkü MEB ile sürücü kursları ortaklığında gerçekleştirilen programlar ve çalışmaların, başka şehirlerde sınava girmenize imkan tanıması söz konusu olmamaktadır.

Direksiyon Sınavı Hakkı Kaçtır?

Direksiyon sınavına giriş için, birden fazla hakkınız bulunmaktadır. Bu hak, 4 adet olarak belirlenmiştir. 1 kereye mahsus olarak hastalık sebebiyle sağlık raporu kullanılarak sınava girilmediği taktirde, 4 hakka ek olarak 1 hak daha elde edilebilmektedir. Yani toplamda direksiyon sınavına 5 giriş hakkınız olur.

Direksiyon sınavına 4 kere girdiyseniz ve başarısız olduysanız, 45 gün içerisinde dilekçeyle müracaat edip, 4 giriş hakkı daha isteyebilirsiniz. Bu hak talebinde göz önünde bulundurulması gereken nokta, direksiyon eğitimlerinin ücretlerini karşılamanız gerektiği ve direksiyon eğitimlerini en baştan almanız gerektiğidir. Ehliyet sınıfınıza göre, direksiyon eğitimlerini baştan alırsınız ve bu eğitimlerin tamamının bedelini ödemek durumunda kalırsınız.

İlk 4 hak ve sonradan dilekçe ile elde edilen 4 hakla birlikte, toplamda 8 hakkını da kullanan ve direksiyon sınavında başarılı olamayan adayların dosyaları yanmaktadır. Yani, sürücü kursuna tekrar kayıt yaptırmalı ve tüm eğitimlere en baştan itibaren katılmalısınız.

Sınav Ücretlerini Sürücü Kursu mu Öder?

Sürücü kursuna kaydınızı yaptırırken ödediğiniz tutar, sürücü kursunun verdiği eğitimleri kapsamaktadır. Ödediğiniz bu ücretin kapsamında sınav ücretleri bulunmuyor. Sınav giriş ücretlerini ve telafi eğitim ücretlerini ayrı bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Ek olarak, harç ücretleri de sürücü kursuna ödediğiniz tutarın kapsamında yer almaz. Ehliyet almaya hak kazanan adayların harç ücretlerini de yatırmaları kendi sorumluluklarındadır.

Teorik Sınav Ücretleri Nedir?

Teorik sınav, yazılı veya e-sınav olarak ele alınmaktadır. Teorik sınava katılım için, sürücü adaylarının sürücü kurslarına veya bankalara 85 TL ödemesi gerekmektedir. Bu ücreti yatırarak, yazılı sınava veya e-sınav uygulamasına katılabilirsiniz.

Ehliyet Sınavlarının Ücretlerini Nereye Yatırmalısınız?

Sınav ücretlerinizi ödeme konusunda sürücü kursunuz aracılık üstlenmiyorsa, sınav ücretlerini Ziraat bankası veya Halkbank’a şahsi olarak ödeyebilirsiniz. Bankaların gişelerinde yapabileceğiniz bu ödeme, ‘Sürücü Sınavı Ödemesi’ olarak yapılmalıdır.

MTSAS takvimi kapsamında belirlenen ödeme sürelerini geçirmeden, sınav ücretlerini Ziraat Bankası veya Halkbank’a ödeyebilirsiniz. Ayrıca, ödemenizi yaptıktan sonra aldığınız dekont üzerindeki bilgileri kontrol etmeniz tavsiye ediliyor.

Bankadan aldığınız dekontu, sürücü kursunuza teslim etmelisiniz. Sürücü kursunuz, sınav katılım talebinizi aldıktan sonra, gerçekleşecek sınavlara ilgili tarihlerde girebilirsiniz.

İkinci direksiyon sınav ücreti ne kadar?

Sınavdan kalırsanız 200 TL ile 300 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 120 TL’lik kısmı direksiyon ücreti diğer kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti.

Direksiyon sınav hakkı ne kadar?

Direksiyon sınav hakkı 4 adettir. Teorik sınavdan başarılı olduğunuz takdirde direksiyon sınavına 4 kez girme hakkına sahip olursunuz.

6 Yorum

  1. kesinlikle şikayet et bende kaldım 20 eylülde başta telafi egitimi 2 saat verilecek dediler şimdi ise vermiyecegiz tarzında birşey söleyip yine 320 tl istiyolar ?

  2. İyi akşamlar Merhaba ben direksiyon sınavını kaçırdım başka bir gün olduğunu biliyordum bugün sınava gidemedim 2. Sınava girerken sadece sınav ücretini ödesem telafi Eğitim ders ücretini ödemezsem bu ne olur iki defa ek ders almak istemiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı