e-Sınav nedir ? Elektronik Ehliyet Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yabancı ülkelerde yıllardır uygulanan elektronik sınavlar Türkiye’ye geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 yılında duyurusu gerçekleştirilen elektronik ehliyet sınavı artık uygulamaya geçiyor.

Adından da anlaşılacağı üzere, elektronik ehliyet sınavı tamamen elektronik ortamda gerçekleşecek bir sınav türü olacak. Sınavın değerlendirme süreci de elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

Elektronik Ehliyet Sınavı Nasıl Yapılır?

Sınavın uygulaması ve değerlendirilmesine ilişkin tüm işlemler elektronik ortamda yapılabilecek. Burada en önemli nokta, sınavda basılı herhangi bir evrakın sınava giren kişiye verilmeyecek olmasıdır. Yani yapacağınız tüm işlemlerin yalnızca bilgisayar üzerinde gerçekleştirilmesi sağlanacak.

Sürücü kursunda sorumlu olduğunuz tüm derslerin eğitimlerini tamamlamak için elektronik ehliyet sınavına başvuruda bulunabilirsiniz.

Elektronik Ehliyet Sınavı Nedir

Elektronik Ehliyet Sınavı Ne Zaman?

Elektronik ehliyet sınavlarına giriş için randevu alınmalıdır. Merkezi sınavlarda görüldüğü üzere aylarca beklemenize gerek kalmadan kolaylıkla sınavlara giriş yapabilirsiniz. Eğer bir sınavda başarısız olmuşsanız, gelecek sınava en erken 15 gün sonra başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir kursiyer son katıldığı sınavın ardından 45 gün içerisinde elektronik ehliyet sınavına girmezse, o hakkı yanmış olarak sayılmaktadır. Bu nedenle sınavlara en son giriş yaptığınız tarihten itibaren geciktirmeden sınav başvurularınızı gerçekleştirmeniz tavsiye ediliyor.

Elektronik Ehliyet

Elektronik ehliyet sınavlarında başarı göstermeniz durumunda, ehliyetinizi alabilirsiniz. Bir sınavda toplamda 50 soru kursiyerlere sorulmaktadır. Bu sorularda 4 şıklı seçenekler yer alır.

Soruların 12 adedi ilk yardım, 23 adedi çevre ve trafik bilgisi, 6 adedi trafik adabı ve 9 adedi araç ve motor tekniği üzerinedir. Sınavda başarı sağlayabilmeniz için, bu 50 sorunun en az 35’ini doğru olarak yanıtlamalısınız. Bu durumda alacağınız puan 70 olacaktır. Yani adayların en az 70 puan alması gerektiği görülmektedir.

Sınavı Ücreti

Sınav ücretleri her sınav döneminde ayrı ayrı olarak 75 TL olarak belirlenmiştir. Sınav giriş ücretinizi Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası gibi devlet kuruluşlu bankaların şubelerine yatırmalısınız. Tahsilat işlemi, ‘Kurumsal Tahsilat Programı’ adı altında gerçekleştirilmelidir.

Kursiyerler, elektronik ehliyet sınavının ücretlerini zamanında ödemelidirler. Bankadan alınan dekont ve işlem fişi, Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı (MTSKS) uygulama takvimlerince belirtilen süreler içerisinde sürücü kursuna teslim edilmelidir.

Elektronik Ehliyet Sınavı Giriş Hakkı

Sınavlara toplamda 4 defa katılabilme hakkınız vardır. Bu 4 hakkın sonucunda sınavlardan başarısız olduysanız, ehliyet alamazsınız. Ayrıca elektronik ehliyet sınavına başvuruda bulunan bir kursiyer, teorik sınav için başvuru gerçekleştiremez. Ancak teorik sınava giren bir kursiyer, elektronik ehliyet sınavına geçiş yapabilmektedir.

Elektronik Ehliyet Sınavı Başvuru Şartları

Elektronik ehliyet sınavlarına başvuru yapılabilmesi için kursiyerlerin bazı şartları taşıması gerekiyor.

Bunlar ise;

  • Adaylar M, A, A1, A2, B, B1, D1, C, C1 ve F sertifika türlerinde teorik eğitimi tamamlamış olmalıdırlar.
  • Adaylar bir yazılı sınava katılmışlarsa, bu sınavın sonucunun açıklanmış olması gerekiyor.
  • Adaylar elektronik ehliyet sınavının ücretini bankaya yatırmış olmalıdırlar.
  • Adaylar e-Sınav sistemi üzerinden randevu alarak sınava başvuruda bulunmalıdırlar.
  • Adayın son katıldığı elektronik ehliyet sınavının üzerinden en az 15 gün geçmelidir.
  • Sınav hakları dahilinde başvuru gerçekleştirmeyen adayların hakları yanacaktır.

Başvuru niteliklerini karşılayan tüm adaylar bu sınava başvuruda bulunabilirler.

Elektronik Ehliyet Sınavı Randevu Tarihi Alma

Elektronik ehliyet sınavına giriş ücretinizi yatırdıktan sonra, sürücü kursunuz aracılığıyla randevu alabilirsiniz. e-Sınav sistemi üzerinden alınan randevular, sınav tarihinden en geç 3 gün öncesine kadar değiştirilebilmektedir.

Değiştirilmesi geciken randevularda, kursiyerin sınava girmesi zorunlu olacaktır. Randevu alan ve sınava girmeyen kursiyerlerin, 1 sınav hakları kullanılmış olarak sayılacaktır.

Ehliyet sınavı kaç saat sürüyor?

Elektronik ehliyet sınavı 45 dakika sürmektedir.

Ehliyet sınavında kaç soru var?

Sınavda toplam 50 soru bulunmaktadır. Her soru 2 puan değerindedir ve değerlendirme 100 puan üzerinden yapılmaktadır. Sınavdan geçebilmeniz için 35 puan almanız gerekmektedir.

Eletronik ehliyet sınav ücreti ne kadar?

2019 yılı itibariyle sınav ücreti 80 TL olarak belirlenmiştir. Ziraat Bankası, Halk Bank ve Vakıfbank ATM’lerinden ödeme yapabilirsiniz.

Elektronik ehliyet sınavına giriş hakkı kaçtır?

Sınava giriş hakkınız (4)dört‘tür. Elektronik ehliyet sınavına başvuru yapan kişi teorik sınava başvuru yapamaz. Teorik sınava girebilmeniz için  e sınavdan 4 kez başarısız olmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı