2021 E Sınıfı Ehliyet D Sınıfı Olarak Değiştirildi

Geçtiğimiz yıllarda ehliyet sınıflarında birçok değişiklik uygulanmıştır. Bazı ehliyet sınıflarının kapsamları daraltılırken, bazı ehliyet sınıfları da daha geniş kapsamlı bir araç kullanma imkanı sunmaya başlamıştır. 2016 yılından sonra E sınıfı ehliyetin özelliklerini ele alarak, bu ehliyet tipinde karşımıza çıkan farklılıkları yazının devamında inceleyeceğiz.

E Sınıfı Ehliyet D Sınıfı Olarak Değiştirildi

E Sınıfı Ehliyette Değişen Mevzuatlar

2016 senesinde, birçok ehliyet sınıfında isim ve nitelik bakımından değişiklik uygulanmıştır. Değişiklik yapılan bir ehliyet sınıfı da, E sınıfı ehliyettir. Bu sınıfın dahilinde yer alan araçlar olan otobüsler, 2016 senesi öncesinde E sınıfı ehliyetle kullanılabiliyordu. Ancak mevcut olan mevzuatta, E sınıfı ehliyetin isim ve nitelik bakımından değişmesinin ardından, D sınıfı ehliyet olarak kullanılabilmesi söz konusu olmuştur.

Yeni ismiyle D sınıfı olan bu ehliyet, 2016 senesi öncesinde E sınıfı ehliyet adıyla otobüs, kamyon, kamyonet, otomobil, traktör ve minibüs kullanımına imkan tanıyordu. Eğer 2016 senesinden önce E sınıfı ehliyet aldıysanız, belirtilen bu araçları kullanmaya devam edebilirsiniz.

Geçmiş dönemde 8 sınıf olan ehliyet sınıflarının 17’ye çıkarılması, bazı kafa karışıklıklarına sebep olabilmektedir. Değişen mevzuatları özetleyecek olursak, E sınıfı ehliyet D sınıfı adını almıştır ve 2016 yılından sonra yalnızca otobüs kullanmaya yetkisi vardır. D sınıfı ehliyetler, yeni ismiyle CE sınıfı olarak adlandırılmıştır ve tır kullanma yetkisi vardır.

Yeni D Sınıfı Ehliyetinin Kapsamları

Eski E sınıfı ve yeni D sınıfı ehliyet olarak tanımlayabileceğimiz bu ehliyet türü, kendi içerisinde bazı sınıflara ayrılıyor. Kısaca özetlersek, D sınıfı ehliyet sahibi olan kişilerin otobüs, otomobil, QTV, minibüs, kamyonet, traktör, motor bisiklet kullanma imkanı vardır.

D sınıfı ehliyetin kendi içerisinde ayrıldığı sınıfları ele alırsak;

  • D sınıfı ehliyet, yolcu sayısı dahil olarak en az 18 koltuklu olan otobüs tanımına uyan araçları kullanmak için alınmaktadır.
  • D1 sınıfı ehliyet, yolcu sayısı dahil olarak en az 10 ve en fazla 17 koltuklu olan minibüs tanımına uyan araçları kullanmak için alınmaktadır.
  • D1E sınıfı ehliyet, römorklu minibüs kullanımı için alınmaktadır.
  • DE sınıfı ehliyet, römorklu otobüs kullanımı için alınmaktadır.

D ve DE sınıfı ehliyet alacaklar için 24 yaş, D1 ve D1 E sınıfı ehliyet alacaklar için 21 yaş sınırı aranmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı