Ehliyet Alma İşlemleri

Sürücü kurslarının teorik ve direksiyon sınavlarında başarılı olan adaylar, sürücü belgelerini almaya hak kazanıyorlar. Sürücü belgesi alma işlemlerine değindiğimiz bu yazıda, sürücü sertifikanızla yapacağınız başvurularda izlemeniz gereken adımları inceleyeceğiz.

Yeni Ehliyet Nasıl Çıkarttırılabilir?

Sürücü eğitimlerini başarıyla tamamladıktan yaklaşık 5-15 gün sonra, sürücü sertifikanızı sürücü kursunuzdan imza karşılığında teslim alabilirsiniz. Sürücü sertifikaları sürücü ehliyeti yerine geçmeyeceğinden, sürücü sertifikanızı değiştirmeden araç kullanmamalısınız. Böyle bir hataya düşerseniz, sürücü sertifikanıza el konulmasına neden olabilirsiniz.

Sürücü sertifikanızı sürücü ehliyeti ile değiştirmek için, Nüfus Müdürlüğü’nden sürücü ehliyeti çıkarttırma randevusu almalısınız. Ek olarak, sürücü sertifikasının 2 yıl geçerliliği olduğunu ve sürücü belgenizi bu zaman zarfında çıkarttırmadığınız zaman sertifikanın geçerliliğini yitireceğini belirtmemizde yarar vardır.

Ehliyet Randevusunu Nasıl Alırsınız?

Ehliyet randevusunu, Nüfus Müdürlükleri bünyesinde almanız gerekmektedir. Bunun için internetten randevu.nvi.gov.tr sitesini ziyaret edebilir veya Alo 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi numarasını arayarak randevu alabilirsiniz.

Randevu oluşturma aşamasında, ehliyet randevusu işlemlerini tercih etmelisiniz. Burada sağlayacağınız bilgi girişinin ardından, sistem en yakın zamanda boş olan bir gün ve saat için size randevu verecektir. Eğer randevu gününde veya saatinde başka bir işiniz varsa, sistemden randevunuzu iptal ederek ertesi gün yeni bir randevu oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Sistem üzerinden kendiniz veya yakın akrabalarınız adına ehliyet randevusu alabilirsiniz. Birinci dereceden akrabalarınız dâhil olmak üzere, toplamda 6 aile bireyine randevu sistemi üzerinden ehliyet randevusu alma hakkınız bulunuyor. Ek olarak, T.C. kimlik kartı üzerinden ehliyet randevusu almak istiyorsanız, formda ilgili kutucuğa işaret koyabilirsiniz.

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sürücü sertifikanızı ehliyete dönüştürmek için aldığınız Nüfus Müdürlüğü randevusu için temin etmeniz gereken bazı belgeler bulunuyor.

Bunlar ise;

  • Kimliğinizi gösterir bir belge,
  • Motorlu Taşıtlar sürücü sertifikanız,
  • Sürücü sağlık raporunuz,
  • Sürücü belgesi dosyanız,
  • Ehliyet için anlaşmalı bankalara ve vakıflara ödeme yapıldığına ilişkin makbuz,
  • Kan grubunuzu belirten bir belge veya kan grubu kartı,
  • 2 adet biyometrik fotoğraftır.

Belirtilen bu belgeleri Nüfus Müdürlüğü ehliyet randevusunda hazır bulundurarak, işlemlerinizin kısa sürede tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

İlk Kez Ehliyet Alacakların Merak Ettiği Konular

Bir sürücü belgesi sahibi olabilmeniz için, ilk olarak sürücü kursunuzun verdiği tüm eğitimler için uygulanan sınavları başarıyla geçmiş olmanız gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursunuz, yaklaşık 5-15 gün içerisinde size sürücü sertifikanızı teslim edecektir.

Sürücü kursunuzdan alacağınız sürücü sertifikanız ve diğer dosyalarınızla ehliyet randevu sisteminden randevu alarak sürücü sertifikanızı geçerli bir ehliyet ile değiştirebilirsiniz.

Sürücü kursu tarafından verilen sürücü sertifikasının 2 yıl içerisinde ehliyete dönüştürülmesi gerekmektedir. Ayrıca sağlık raporunuzun da 1 yıl geçerliliği bulunduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

İlk defa ehliyet alacaklar, ehliyet sınıfı bünyelerinde talep edilen ehliyet harç ücretlerini ilgili bankalara yatırmalıdırlar. Bu bankalar arasında Ziraat Bankası, Vakıfbank, Akbank, ING Bank, TEB, PTT Bank, Şekerbank, QNB Finansbank gibi bankalar yer almaktadır.

Evlilik veya boşanma sebebiyle soyadını değiştiren kadın sürücü adayları, ilgili duruma ilişkin mahkeme kararını veya nüfus kayıt örneğini ehliyet başvurusunda sunmalıdırlar.

Randevu sisteminden alınan randevulara şahıs başvuruları yapılmalıdır. Çünkü bu randevularda sürücü adaylarının parmak izleri alınıyor. Bu sebeple başka birinin yerine ehliyet randevusuna gidebilmeniz söz konusu olmayacaktır.

Sürücü Belgenizi Nasıl Teslim Alabilirsiniz?

Sürücü belgeleri, eski sistemde her Trafik Tescil Şubesi için ayrı bir şekilde hazırlanmaktaydı. Fakat yeni sistem dâhilinde tek bir merkezde basılan ehliyetler, yaklaşık 15 gün içerisinde sürücü adaylarının adreslerine posta yoluyla teslim edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı