2021 Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar (Tüm Sınıflar)

Ehliyet harçları, 2020 yılı içerisinde yeni mevzuatlarla birlikte düzenlemeye tabi tutulmuştur. Bu durumda ehliyet alacaklar, ehliyet sınıfı ekleyecekler, ehliyetini yenileyecekler veya kayıp ehliyeti tekrar çıkarttıracaklar belirli bir harç ücreti ödemek durumunda kalıyorlar. 2020 güncel ehliyet harç fiyatlarını ve bu harç ücretlerinin ödenme yöntemlerini, yazının devamında bulabilirsiniz.

Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar

2020 Yılında Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadardır?

2020 senesinde güncellenen ehliyet harcı bedellerini liste halinde incelediğimizde;

Ehliyet Sınıfları Harç Miktarı Değerli Kağıt Vakıf Payı Toplam
A1, A2, A 203,4 166 31 399,4 TL
B 613,3 166 31 809,30 TL
F, H 203,4 166 31 399,40 TL
C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE 1023,2 166 31 1219,2 TL

İlk defa ehliyet alacaksanız, belirtilen harç bedellerini yatırmalısınız. Belirtilen toplam fiyatlarda değerli kağıt bedelleri 166 TL ve vakıf payları 31 TL olarak belirlenmiştir. Bu ek ödemeler, 2020 senesi içerisinde tüm ehliyet sınıflarında sabittir.

Ehliyet Değiştireceklerin Ödeyecekleri Ehliyet Harç Ücreti Ne Kadar?

Kayıp, yenileme, yıpranma veya evlilik gibi nedenlerden ötürü de ehliyet harcı talep edilmektedir. Kayıp, evlilik veya yıpranma nedeniyle ehliyet değiştirmek istiyorsanız, toplamda 15 TL ödeme yapmanız gerekecektir.

Ehliyetiniz eğer eski tip bir ehliyetse ve yeni tip ehliyet almak istiyorsanız, harç bedeli olarak toplam 196 TL ödemelisiniz. Ehliyetinizin eski tip mi, yoksa yeni tip mi olduğunu bilmiyorsanız, ehliyetinizin veriliş tarihini kontrol edebilirsiniz. Bu alanda yazan tarih 1 Ocak 2016 sonrası ise, ehliyetiniz yeni tip ehliyettir.

Yeni tip ehliyetleri yenilemeniz için hiçbir gerekçe bulunmamaktadır. Belirtilen tarihten daha eski bir tarihte verilen ehliyetler, eski tip ehliyet olarak tanımlanmaktadır. Ehliyetiniz, eski tip ehliyet tanımına uyuyorsa, ehliyetinizi harç bedeli karşılığında yeniletebilirsiniz.

İnternetten Ehliyet Harç Ücreti Ödenir mi?

Ehliyet harç ödemeleri, bankaların gişeleri veya ATM noktaları aracılığıyla gerçekleştirmektedir. ATM’lerden ilgili menüler aracılığıyla ehliyet harcı ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, GİB üzerinden online olarak ehliyet harcı ödemesi gerçekleştirme imkanınız da vardır.

İnternet üzerinden harç bedeli yatırma işleminde GİB resmi adresini ziyaret edip, ‘Harç ve Değerli Kağıtlar’ menüsü üzerinden sürücü belgesi harcı ödemesi yapabilirsiniz. Ancak, Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfı’na yapılacak ödemelerin banka şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilmesi gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı