2021 Kayıp Ehliyet İşlemleri

Ehliyet kayıp, çalıntı ve yeniletme konusunda merak edilen fazlasıyla soru vardır. Özellikle sürücüler eski tip ve yeni tip ehliyetlerin yenileme ücretleri konusunda araştırma yapmaktadırlar. Merak edilen ehliyet yenileme ücretlerinin yanı sıra randevu sistemi, ehliyetlerin çıkma süreleri ve hazırlamanız gereken belgelere de yazımızın devamında yer veriyoruz.

Kayıp Ehliyet İşlemleri

 

Eski Tip Ehliyetinizi Kaybettiyseniz Ne Kadar Ödemelisiniz?

Eski tip ehliyetler, 2016 yılından önce çıkarttırılan ehliyetleri tanımlamaktadır. Eğer ehliyetinizin veriliş tarihi hanesinde yazan tarih 2016’dan önceyse, o zaman ehliyetiniz eski tip ehliyetlerdendir.

Eski tip ehliyetleri kayıp veya çalıntı durumlarında 1 kereye mahsus olarak yeniletebilirsiniz. Bu yenileme işleminde, 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL vakıf payı olmak üzere toplamda 15 TL ödeme yapmanız gerekiyor.

Yeni Tip Ehliyetinizi Kaybettiyseniz Ne Kadar Ödemelisiniz?

Yeni tip ehliyetler, 2016 yılı ve sonrasında çıkarttırılan ehliyetleri tanımlıyor. Ehliyetinizin veriliş tarihi hanesinde yazan tarih 01/01/2016 ve sonrası ise, ehliyetiniz yeni tip ehliyetlerdendir.

Yeni tip ehliyetleri kayıp veya çalıntı durumlarında toplamda 196 TL’ye yeniletebilirsiniz. Bu bedelin 166 TL’si değerli kağıt bedeli ve 30 TL’si vakıf payıdır. Her sınıf ehliyet için belirlenen yenileme ödeme tutarı sabittir.

Ehliyetlerde Neden Biyometrik Fotoğraf Gereklidir?

Ehliyet, pasaport veya kimlik fark etmeksizin Türkiye’de çıkarttırılan her resmi belgede biyometrik fotoğraf kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Vesikalık fotoğraf ile yapacağınız başvuruların dikkate alınmayacağının altını çizmeliyiz.

Genellikle fotoğrafçılar 25 ile 30 TL aralıkta bir ücret ile biyometrik fotoğraf çekimi yapmaktadırlar. Bu fotoğraflar 15-30 dakika içerisinde hazırlanabilmektedir. Ehliyet çıkarttırmak için, 2 adet biyometrik fotoğraf sunmanız gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız. Arka planı beyaz renkte olan 2 adet biyometrik fotoğrafı teslim ettiğiniz zaman, ehliyetinizi çıkarttırabilirsiniz. Bu fotoğraflardan birisi sağlık raporu için, diğeri ise Nüfus Müdürlüğüne yapacağınız başvuru için gereklidir.

Sağlık Raporu Almanız Gerekir mi?

Nüfus Müdürlüğüne ehliyet çıkarttırmak için başvuru yapmadan önce, ‘Sürücü Olur’ adını alan sağlık raporunu temin etmelisiniz. İlk kez ehliyet alıyorsanız, bu sağlık raporuna sahip olmanız zorunludur. Ehliyetinizi yeniletiyorsanız, ehliyet sınıfınızın sağlık raporu yenileme sürelerini kontrol edebilirsiniz.

‘Sürücü Olur’ adını alan sağlık raporu, aile hekimleri aracılığıyla alınabiliyor. Ancak bazı aile hekimleri, sizleri hastanelere yönlendirebilir. Bu durumda ‘Sürücü Olur’ adlı sağlık raporunu özel hastanelerden veya polikliniklerden ücretli olarak alabilirsiniz. Bu ücret 40-80 TL arasında değişebilmektedir.

Kan Grubu Beyan Etmek Gerekiyor mu?

Kan grubunuzu ehliyet çıkarttırma işleminde beyan etmeniz gerekiyor. Kan grubunuzu biliyorsanız, kan grubu kartına sahipseniz veya kimliğinizde kan grubunuz yazıyorsa işlemler yapılabilmektedir. Ancak kan grubunuzu bilmiyorsanız, bu durumda kan grubu testi yaptırdıktan sonra ehliyet çıkarttırma başvurusu yapmalısınız.

Başvuruda Kimliğinizi İspat Etmeniz Gerekir mi?

Kayıp veya çalıntı ehliyet çıkarttırma işleminde, yanınızda kimliğinizi ispat eden bir belge olması gerekiyor. Nüfus cüzdanı, pasaport veya avukat kimliği gibi resmi belgeler kimliğinizi ispat için yeterli olacaktır. Kimlik beyanı konusunda daha fazla bilgi almak istiyorsanız, Nüfus Müdürlüğü danışma hattı olan Alo 199’u arayabilirsiniz.

Randevu Almanız Gerekir mi?

Nüfus Müdürlüklerinde yapılacak hemen hemen her işlem için randevu sistemi üzerinden randevu almanız gereklidir. Nüfus Müdürlükleri dahilinde boş randevu yoksa, sabah erken saatlerde Nüfus Müdürlüklerine giderek sıraya girebilirsiniz.

Online randevu sisteminde Türkiye’nin her ili içi randevu almak mümkündür. Merkezi sisteme geçildiğinden, il ya da ilçe fark etmeksizin online randevu alabilir ve Nüfus Müdürlüklerinde ehliyet çıkarttırma işleminizi yaptırabilirsiniz.

Ehliyet Harç Ücretlerini Ödemeniz Gereken Bankalar

Ehliyet çıkarttırma işlemleri için belirlenen ücretlere değinmiştik. Bu ücretlerin yatırılacağı kuruluşlar konusunda birçok farklı soru vardır.

Ehliyet çıkarttırma işleminde ödenecek iki farklı bedeli yatırabileceğiniz ortak bankalar arasında;

 • Denizbank
 • PTTbank
 • ING Bank
 • Şekerbank
 • QNB Finansbank
 • Halkbank
 • Ziraat Bankası
 • TEB
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Vakıfbank
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Aktifbank yer alıyor.

Listelenen bu bankalar hem değerli kağıt bedeli ödemelerini, hem de vakıf bedelini yatırabileceğiniz bankalardır. Bu bankalara başvuruda bulunarak ehliyet yenileme harcını yatırabilirsiniz.

Ehliyet Kayıp veya Çalıntı Durumunda İlan Vermek Gerekli mi?

Geçtiğimiz senelerde ilan vermek zorunluluğu olsa da, artık kayıp veya çalıntı durumlarında gazeteye ilan vermenize gerek yoktur. Nüfus Müdürlükleri, herhangi bir ilan belgesi talebinde bulunmuyorlar. Dilerseniz yine de gazeteye ilan vermeyi tercih edebilirsiniz.

Ehliyetiniz kaybolduğunda veya çalındığında, mutlaka polis merkezlerine başvuruda bulunmalısınız. Başvuruda bulunmayı ihmal etmemelisiniz, çünkü kayıp veya çalıntı başvurusu yapmadığınız zaman kimliğinizin şüpheli bir yerde bulunmasıyla zan altında kalabilirsiniz. Burada, değerli kağıt kaybı tutanağı tutulur. Tutanak tutulmasıyla beraber, Nüfus Müdürlüklerine yapılacak başvurularda sistemde ehliyetin çıkarılma nedeni olarak kayıp ve çalıntı ibaresi yer alacaktır.

Yeni Ehliyet Kaç Günde Çıkar?

Ehliyetinizi kaybettiyseniz veya çalındıysa, başvuru sürecinden sonra yaklaşık 1 hafta içerisinde yeni ehliyet belgenizi alabilirsiniz.

Başvuru işlemleriniz Nüfus Müdürlüklerinde tamamlandıktan sonra, beyan edilen bilgiler basım merkezlerine gönderiliyor. Bu merkezlerde hızlı bir şekilde basılan yeni ehliyetiniz, Nüfus Müdürlüklerine belirttiğiniz adrese teslim ediliyor. Yani sizin herhangi bir yere gidip ehliyeti teslim almanıza gerek yoktur.

Yeni Ehliyet Başvurusundan Sonra Araç Kullanılabilir mi?

Ehliyet kayıp veya çalıntı başvurusu yaptıktan sonra, araç kullanmaya devam edebilirsiniz. Bunun için, Nüfus Müdürlüğü aracılığıyla verilen ve 15 gün geçerliliği bulunan geçici ehliyeti kullanmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı