Ehliyet Sağlık Raporu

Ehliyet sahibi olmak için, sürücü kursu kaydı yaptırırken mutlaka ‘Sürücü Olur’ adını alan bir sağlık raporuna sahip olmak gerekiyor. Ayrıca ehliyetinizi aldıktan belli bir süre sonra da yine bu sağlık raporunu yeniletme ihtiyacı söz konusu olmaktadır.

2 sene önce ‘Sürücü Olur’ adı verilen sağlık raporunda yapılan yönetmelik değişikliklerinin ardından, sürücü adayları bazı konuları merak etmektedirler. Bu konuları ele aldığımız yazıda, 2019 yılı için güncel ‘Sürücü Olur’ sağlık raporu hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz.

Ehliyet Almak İçin Sağlık Raporu Sunmak Zorunlu mu?

Ehliyet alabilmek için, sağlık raporu almak zorunludur. ‘Sürücü Olur’ sağlık raporuna sahip olmadan ehliyet alabilmeniz mümkün değildir. İlk kez ehliyet alacaklar, ehliyetini yenileyecekler, kayıp veya çalıntı başvuruları, ehliyet sınıfı yükselteceklerin sağlık raporu almaları gerekiyor.

Ehliyet Almak İçin Sağlık Raporunu Nereden Alabilirsiniz?

Bakanlık tarafından belirlenen haliyle, ‘Sürücü Olur’ sağlık belgesini alabileceğiniz kurum ve kuruluşlar ise;

 • Bakanlığın ve üniversitelerin bünyesinde olan sağlık tesisleri,
 • Aile sağlığı merkezleri veya bilinen diğer adıyla sağlık ocakları,
 • Özel tıp merkezleri,
 • Özel hastaneler,
 • Özel poliklinikler,
 • Özel muayenehaneler aracılığıyla sağlık raporu alınabilir.

Görüldüğü gibi, Türkiye’de sağlık raporunu hemen hemen her özel ve devlete bağlı sağlık kuruluşundan almak mümkündür.

Sağlık Raporlarındaki Grup Kavramları Neyi İfade Ediyor?

2016 yılından sonra, yönetmelik değişiklikleriyle birlikte ehliyet sınıfları artmıştır. Buna göre sağlık raporu alma şartlarında da değişikliğe gidildiğinden, sağlık raporlarında grup kavramı ortaya çıktı.

 1. Grup sağlık raporları, 10 yılda bir yenilenmesi gereken sağlık raporlarıdır. M, A, A1, A2, B, B1, BE ve F sınıfı ehliyetler bu grubun bünyesinde yer alır. Bu ehliyet sınıfları, hafif araç sürücülerini kapsamaktadır.
 2. Grup sağlık raporları, 5 yılda bir yenilenmesi gereken sağlık raporlarıdır. C, C1, C1E, CE, D, D1E, DE ve G sınıfı ehliyetler bu grubun bünyesinde yer alır. Bu ehliyet sınıfları, genellikle ticari veya ağır araç sürücülerini kapsamaktadır.

Almak istediğiniz ehliyetin sınıfına göre, 1. Grup veya 2. Grup sağlık raporlarına başvuru yapabilirsiniz. Sağlık raporu almak için bir sağlık kuruluşuna başvuruda bulunduğunuzda, hekiminiz muayene sonucunda ‘Sürücü Olabilir’ bölümünü işaretlediyse, sağlık raporunuz ehliyet almak için uygundur. Fakat yapılan muayene sonucunda hekiminiz ‘Sürücü Olamaz’ bölümünü işaretlediyse, bu durumda sağlık raporunuz ehliyet almak için uygun olmayacaktır.

Ayrıca, eğer sağlık kusurları nedeniyle ticari veya ağır araç kullanmaya uygun değilseniz, bu durumda ‘1. Grup Sürücü Olur’ bölümünün işaretlenmesi söz konusu olabiliyor. 1. Grup veya 2. Grup sürücü olabilirliğinize ise yalnızca uzman hekimler karar verebiliyor.

Aile hekimlerinin doldurdukları sağlık raporlarında ‘Sürücü Olabilir’ alanı işaretlenmişse, bu durumda her iki grup bünyesinde yer alan araçlar için başvuru yapılabiliyor. Yani aile hekiminizden alacağınız sağlık raporunda ‘Sürücü Olabilir’ bölümünün işaretlenmesi, iki grup bünyesindeki araçları da kullanabileceğiniz anlamını taşıyor.

Ehliyeti Hem 1. Gruba Hem de 2. Gruba Dahil Olanlar İçin Ehliyet Yenileme Süreleri

Bu konuyu bir örnek ile ele alırsak, hem C hem de A2 ehliyetine sahip olduğunuz varsayalım. Her iki ehliyetinizi de aktif bir şekilde kullanıyorsanız, belirlenen sürelerde iki ehliyet için de sağlık raporu çıkarttırmanız gerekecektir. Buna göre, C ehliyeti için 5 yıl ve A2 ehliyeti için de 10 yılda bir sağlık raporu almanız gerekiyor.

Ehliyet Almak İçin Gereken Sağlık Raporunun Süreci Nasıldır?

Devlete bağlı veya özel bir sağlık kuruluşuna yapacağınız başvurularda, sizlere yaklaşık 25 madde içeren bir beyan formu veriliyor. Bu form, yaşanan rahatsızlıkların belirtildiği bir beyan formudur.

Formu doldurarak, rahatsızlıklarınızın doğruluğuna ilişkin beyan vermiş olursunuz. Bu yüzden tüm yükümlülükleri kabul ettiğinizi göz önünde bulundurarak, yanlış beyanda bulunmamanız gerektiğinin altını çizmeliyiz. Ek olarak, ciddi rahatsızlıkların vuku bulması olasılığına karşın, ikamet adresinizin bulunduğu yerdeki emniyet birimlerine form ile ilgili bilgilendirme yapmanız gerekiyor.

Sağlık Raporu Başvuru Formundaki Maddeler Nelerdir?

Sağlık kuruluşları tarafından sizlere verilen formda yer alan maddelere değinecek olursak;

 • İşitme kaybı,
 • Kas hastalıkları,
 • Şeker hastalığı,
 • Ruh hastalıkları,
 • Denge kaybı,
 • Uyku bozukluğu,
 • Kanser,
 • Baş dönmesi,
 • Kalp-damar hastalıkları,
 • Ekstemite,
 • Madde veya alkol bağımlılığı,
 • Sinir sistemi hastalıkları,
 • Eklem hareketlerini kısıtlayan hastalıklar,
 • Epilepsi veya bilinen diğer adıyla sara hastalığı,
 • Gece körlüğü, renk körlüğü, şaşılık, miyop veya hipermetrop gibi görme bozuklukları, göz kapağı düşmesi, katarakt, Blefarospazm, progresif ya da afaki göz hastalığı gibi görme problemleri yer alıyor.

Eğer bu rahatsızlıklara sahipseniz, formu doğru ve bilgilendirici bir şekilde doldurmalısınız.

Aile Hekiminden Sağlık Raporu Alınabilir mi?

Aile hekimlerinden sağlık raporu alınabilmesi mümkündür. Adayın beyanına veya hekimin onayına göre ‘Sürücü Olur’ sağlık raporu aile hekiminden alınabilir. Eğer aile hekiminiz, uzman bir hekim değerlendirmesi gerektiğine karar vermişse, bu durumda özel veya devlete bağlı sağlık kuruluşlarında uzman hekim muayenesinden geçmeniz gerekebiliyor.

Özel donanımlar gerektirecek araç kullanımlarında, sağlık raporu alabilmek için İl Sağlık Müdürlükleri’ne sevk talep edilmektedir.

Ciddi bir sağlık problemine sahip değilseniz, aile hekiminiz tarafından yapılacak muayene ile ‘Sürücü Olur’ sağlık raporunuzu alabilirsiniz. Ek olarak, gözlük kullanıyorsanız ve görme problemleriniz gözlük ile çözülebiliyorsa, sağlık raporuna “Gözlük kullanmak kaydıyla” diye not düşülecektir. Gözlükle çözümlenemeyen göz hastalıklarında, uzman hekime yönlendirilmeniz söz konusu olacaktır.

Ehliyet Almak İçin Zeka Testi Yaptırmak Zorunlu mudur?

Mevzuat değişikliklerinden sonra, zeka testinin tüm sürücü adaylarına uygulanacağı düşünülüyordu. Ancak bu testi uygulamak son derece meşakkatli bir işlem olduğundan, tüm sürücü adaylarına uygulanması söz konusu değildir. Aile hekiminin kendisinin zeka testi yapmak gibi bir yetkisi yoktur. Gerekli görülmesi halinde, uzman hekimlere sevk sağlanır ve uzman hekim eşliğinde zeka testleri sürücü adayına uygulanır.

Ciddi Bir Rahatsızlığı Olan Sürücü Adayları Sağlık Raporu Alabilir mi?

Sağlık raporu almak için göründüğünüz hekimlerin kararlarına göre ‘Sürücü Olur’ sağlık raporu almanız söz konusudur. Yani, rahatsızlığınız araç kullanmanıza engel teşkil edecek boyuttaysa, sağlık raporu alamama ihtimaliniz vardır. Ancak sağlık sorununuz tedavi edilebilecek türden bir rahatsızlıksa, bu durumda sağlık raporu alabilirsiniz.

Sağlık Raporu İçin Ödenmesi Gereken Ücret Nedir?

Sağlık raporları için ödenmesi gereken bazı ücretler olabiliyor.

Bunları incelersek;

 • Aile hekimleri tarafından yapılan muayene ile alınabilen sağlık raporları ücretsizdir.
 • Aile hekiminin uzman hekim görüşü alınması gerektiğini belirtmesi durumunda, devlet hastanelerine yapılan yönlendirmelerde tek hekime 50 TL ödeme yapmalısınız.
 • Uzman görüşü için Üniversite ve Eğitim Araştırma Hastanelerine yapılan sevklerde 75 TL ödeme yapmalısınız.
 • Sevk esnasında sağlık kuruluna girmeniz istenirse, devlet hastanelerinde sağlık kurulu ücreti 200 TL ve Üniversite ve Eğitim Araştırma Hastanelerinde sağlık kurulu ücreti 300 TL’dir. Ciddi sağlık problemlerine sahip adaylar, kurullardaki 5 uzman hekim tarafından değerlendirilmektedir.

Özel sağlık kuruluşları tarafından verilen fiyatlarda farklılık görülebiliyor. Devlete bağlı sağlık kuruluşlarında ise, listede ele aldığımız ücretler uygulanmaktadır.

Aile Hekimi Bütün Gruplara Sağlık Raporu Verebiliyor mu?

Aile hekimi, her iki sağlık raporu grubuna da sağlık raporu verebilme yetkisine sahiptir. Fakat herhangi bir rahatsızlığınız varsa, bu durumda yönlendirileceğiniz sağlık kuruluşundan yalnızca 1. Grup sağlık raporu alma ihtimaliniz olacaktır.

Sağlık Raporu Başvurusunda Gerekenler Nelerdir?

Sağlık raporu almak için başvuruda bulunurken;

 • Kan grubu kartı,
 • 2 adet fotoğraf,
 • Sürekli kullanılan ilaçların veya kronik rahatsızlıkların beyan edilmesi,
 • Gözlük ya da lens kullanılıyorsa, bunların hekime gösterilmesi gerekiyor. Ayrıca protez kullanımı için de hekiminizi bilgilendirmelisiniz.

Aile hekimlerine veya özel sağlık kuruluşlarına, sağlık raporu almak için belirtilen gerekli belge ve ekleri sunduktan sonra, muayeneye girebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı