Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama

Ehliyet sınavı, ehliyet alacak aday sürücülerin katılması gereken iki tip sınavı içermektedir. Bunlar yazılı sınav ve direksiyon sınavıdır. Son yıllarda yazılı sınavlar yerine, e-sınav sistemi tercih edilmeye başlamıştır. Ehliyet almanın daha kolay bir yöntemi olan e-sınav, online olarak sınava girmenize imkan tanır. Ayrıca sınav sonuçlarını online ortamda sorgulama şansınız olmaktadır.

E-Sınav, Yazılı Sınav ve Direksiyon Sınavı Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Yazılı sınav yerine e-sınav uygulamasına katılmayı tercih ettiyseniz, esinav.meb.gov.tr adresi üzerinden ‘E-sınav Sonuç Açıklama’ butonuna basarak sınav sonucunuza ilişkin sorgulama yapabilirsiniz.

Gelen ekranda sürücü adayının T.C. kimlik numarası ve ekranda görünen güvenlik kodunun yazılması istenmektedir. Bilgi girişini sağladıktan sonra ‘Sorgula’ butonuna tıklarsanız, sınav sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Yazılı sınava katıldıysanız, sınav sonucunuzu yapılan incelemelerin ardından sürücü kursunuzdan öğrenebilirsiniz.

Direksiyon sınav sonuçlarınızı, sınavı takip eden süreç içerisinde eğitim aldığınız sürücü kursundan öğrenebilirsiniz. Bazı sürücü kursları, SMS bilgilendirmesi ile size ulaşabilmektedirler. Bunlar haricinde, online olarak direksiyon sınavı sonucunu öğrenebileceğiniz herhangi bir sorgulama ekranı bulunmamaktadır.

Sınav Sonuçlarını Öğrenmenin Diğer Alternatif Yolları

E-sınav sonuçlarını online ortam haricinde öğrenebileceğiniz başka yollar da bulunmaktadır. Sürücü kursunuz aracılığıyla veya sınava girdiğiniz merkez aracılığıyla e-sınav sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Ek olarak, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Müdürlüğü aracılığıyla da sınav sonuçlarına ilişkin duyurular yayınlanmaktadır. Bu duyuru, sürücü adaylarına telefon veya SMS aracılığıyla yapılabiliyor.

E-sınav Sonuçları Hemen Belli Olur mu?

E-sınav sistemi, uygulamada olduğu kadar, sonuç alma konusunda da oldukça hızlı bir sisteme yer vermektedir. Sınavı bitirmenizi takip eden süreçte, sınav merkezi görevlilerinden sınav sonuçlarına ilişkin bilgilendirme alabilirsiniz. Sınav sonuçları, görevliler tarafından yazılı kağıda aktarılır ve duyuru panolarına asılır. Bu kağıtlardan e-sınav sonucunuzu kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Ehliyet Sınavına İtiraz Edilebilir mi?

Sınav sorularına, sonuçlara veya cevap anahtarlarına itiraz etme hakkınız vardır. Bu itirazı, eitiraz.meb.gov.tr adresi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Sayfada, güncel olarak itirazda bulunulabilecek sınavların listeleri görüntülenebiliyor. Sınav adını ve başlangıç ile bitiş tarihlerini kontrol ederek, sisteme giriş yaptıktan sonra itiraz başvurusunu yapabilirsiniz. Sisteme girişte T.C. kimlik numarası, seri no ve güvenlik kodu bilgileri yazılmalıdır. Yabancı uyruklu olan sürücü adaylarının giriş ekranında seri no yerine baba adını yazmaları yeterlidir.

E-sınav itiraz başvurusunu, sınavı takip eden 5 gün içerisinde yapmanız gerekiyor. Dilekçe ile yapacağınız itiraz başvurusu için 20 TL ödeme yapmalısınız. Bu ödemeler ‘Kurumsal Tahsilat Programı’ adı ile Ziraat Bankası, Vakıfbank veya Halk Bankası’na yatırılmalıdır.

 

Ehliyet sınavından kaç puan almam gerekiyor?

Ehliyet sınavında 100 puan üzerinden 70 puan almak gerekmektedir. Her soru 2 puan değerindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı