Ehliyet Sınav Tarihleri 2021

Türkiye genelinde teorik sınavlar artık e-sınav şeklinde yapılmaktadır. Hala yazılı sınav uygulamaları yapılsa da, e-sınav uygulaması daha yaygın bir hale gelmektedir. E-sınav sistemi, online olarak katılabildiğiniz sınav türüdür. Ayrıca bu sınav sistemiyle, cevaplar daha kolay bir şekilde kontrol edilebildiğinden, sınav sonuçlarına hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün olmaktadır. İlerleyen yıllarda yazılı sınavın yerini alacak olan e-sınav tarihlerini, bu yazının devamında bulabilirsiniz.

2020 Yılı Ehliyet Sınavı Tarihleri Listesi

2020 yılı sınav takviminde, her ayın 1’i ile 10’unda sınav başvuruları yapıldığı görülmektedir. Yani 12 ay boyunca adaylar her ayın 1’i ile 10’u arasında başvurularını yapabiliyorlar. Sürücü adayları ilk olarak teorik sınava katılmaktadırlar. Sınav merkezlerinin yoğunluğuna göre, başvuru tarihinden 10-20 gün sonra teorik sınava katılabilirsiniz. Teorik sınavı başarıyla tamamlamış olan adaylar, MEB tarafından belirlenen tarihte direksiyon sınavına katılabilirler. Direksiyon sınavına katılım süreci konusu çok daha karmaşık bir işlem olduğundan, sınava katılım süreniz 2-4 hafta içerisinde gerçekleşebilir diyebiliriz.

Ehliyet Sınav Tarihleri ​​2020

EHLİYET SINAV TARİHLERİ 2020
BAŞVURU TARİHLERİ TEORİK SINAV TARİHLERİ DİREKSİYON SINAV TARİHLERİ
01-10 Ocak 2020 Arası 1 hafta içerisinde e-sınava giriş için randevu alınır.
Ortalama 2 hafta içerisinde sınava girilir
Sürücü adayı teorik sınavdan geçtikten sonra MEB tarafından belirlenir.
01-10 Şubat 2020 Arası
01-10 Mart 2020 Arası
01-10 Nisan 2020 Arası
01-10 Mayıs 2020 Arası
01-10 Haziran 2020 Arası
01-10 Temmuz 2020 Arası
01-10 Ağustos 2020 Arası
01-10 Eylül 2020 Arası
01-10 Ekim 2020 Arası
01-10 Kasım 2020 Arası
01-10 Aralık 2020 Arası

 

E-Sınav Tarihleri Nasıl Belirleniyor?

İlk defa ehliyet almak istiyorsanız, ilk olarak sürücü kurslarına kayıt yaptırmalısınız. Teorik eğitim olarak adlandırılan sözlü eğitimle birlikte, gerekli olan temel bilgileri öğrenebilirsiniz. Sürücü kursu tarafından verilen teorik eğitimleri tamamladıktan sonra, e-sınav başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu başvurudan sonra, bulunduğunuz bölgedeki sınav merkezlerinin yoğunluğuna göre 10-20 gün içerisinde sınavınız online ortamda gerçekleştirilir. Sınava katılma başvurularında, ödenmesi gereken belirli bir ücret vardır. Başvurunuzda bu ücreti sürücü kursunuza verebilir veya bankalara yatırabilirsiniz.

E-Sınavda Başarılı Olanlar Direksiyon Sınavına Ne Zaman Katılabilir?

E-sınavda başarılı olduysanız, direksiyon sınavına katılabilirsiniz. E-sınav sonuçları yaklaşık 1-2 saat içerisinde açıklanmaktadır. Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra, 2-4 hafta içerisinde direksiyon sınavına katılabilirsiniz. Bazı durumlarda sürecin daha da uzaması söz konusu olabilmektedir.

Direksiyon Sınavı Sonuçları Hemen Öğrenilir mi?

Direksiyon sınavının sonuçları, kısa bir süre içerisinde açıklanmaktadır. Sınav gözetmenleri, kağıt üzerinde doldurdukları bilgileri gün bitiminde sürücü kurslarına teslim ederler. Yeni getirilen düzenlemeler eşliğinde, puanlamalar ve teslim işlem süresi artık daha kısa bir hale gelecek. Sınav gözetmenleri puanlamaları tablet üzerinden yapacakları için, direksiyon sınavı sonuçlarını hemen sürücü kursunuzdan öğrenmeniz mümkün olabilecek. Yasal mevzuatlarla, yavaş yavaş bu yeni düzenlemeye geçilmeye başlanmıştır.

Ehliyet Sınavlarına Giriş Ücretleri Ne Kadardır?

Ehliyet sınavları iki aşamalı olarak gerçekleştirildiği için, Milli Eğitim Bakanlığı’na ödenmesi gereken iki tip sınav ücreti bulunuyor. Bunlar teorik sınav ücreti ve direksiyon sınav ücretidir. Teorik sınav için 85 TL, direksiyon sınavı içinse 110 TL sınava katılım bedeli ödemelisiniz.

Ehliyet Almanın Şartları Nelerdir?

Ehliyet almak için belirlenen üç şart bulunmaktadır. İlki, almak istediğiniz ehliyet sınıfının yaş kriterlerini karşılamaktır. Bu yaş sınırı, 16 ile 24 yaş arasında değişebilmektedir. Mutlaka, başvuruda bulunacağınız ehliyet sınıfının yaş sınırlaması şartına uygun olup olmadığınızı kontrol etmelisiniz.

İkinci olarak, yaş sınırı şartına bağlı olan deneyim şartı aranmaktadır. Deneyim şartını karşılayan sürücü adayları, bazı ehliyetlerin yaş sınırlamasına takılmamaktadırlar.

Üçüncü olarak, trafik yönetmeliği gereğince tüm sürücü adaylarının en az ilkokul mezunu olmaları gerekiyor. Eğer ilkokul mezuniyetiniz yoksa Halk Eğitim Merkezleri tarafından verilen dışarıdan bitirme derslerini alarak bir ilkokul diploması edinebilirsiniz.

Ehliyet Almak İçin Hazırlanması Gereken Belgeler Nelerdir?

Ehliyet almak için hazırlanması ve sürücü kursuna teslim edilmesi gereken belgeler arasında;

  • T.C. kimlik numarası içeren bir kimlik fotokopisi,
  • Aile hekiminden alınabilen ‘Sürücü Olur’ raporu,
  • Öğrenim belgesi,
  • E-Devlet veya adliyeden alınma adli sicil kaydı,
  • 2 adet biyometrik fotoğraf yer alıyor.

Bu belirtilen belgeleri tam olarak hazırladıktan sonra, sürücü kursu kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ehliyeti Olanların Teorik Sınava Katılmaları Zorunlu mudur?

Önceden ehliyet alan kişilerin, ehliyet yükseltme veya yeni bir sınıfa ait ehliyet alma aşamasında teorik sınava katılmaları zorunlu değildir. Bu durumda, direksiyon eğitimleri aldıkları takdirde teorik sınava girmeden direksiyon sınavına katılım sağlayabilirler.

E-Sınavdan veya Direksiyon Sınavından Kalırsanız Ne Olur?

Sınavlarda sürücü adaylarına tanınan birden fazla sınav giriş hakları vardır. Her iki sınav için de 4’er kere giriş hakkı kullanabilirsiniz. Burada dikkate alınması gereken nokta, sınavlarda başarısız olmanız halinde, tekrar sınav giriş ücretleri ödemenizi gerektirecektir.

Fazladan Direksiyon Dersi Alınabilir mi?

Sürücü kursunuzla görüşerek, fazladan direksiyon dersi alabilirsiniz. Fazladan ders için, sürücü kurslarının talep edeceği ücretler farklılık gösterebilmektedir.

Sınavlarda Başarılı Olursanız Ehliyetinizi Ne Zaman Alırsınız?

Sınavlarda başarılı olduysanız, sürücü kursları tarafından hazırlanan ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından onaylanan sürücü sertifikanızı 1-2 hafta içinde alabilirsiniz. Bu sertifika ehliyet değildir, ehliyet yerine kullanılmaya çalışılmamalıdır. Randevu sisteminden randevu aldıktan sonra, sürücü sertifikanızı ehliyet ile değiştirebilirsiniz.

E-Sınavın Süresi, Soru Adedi ve Puan Hesaplaması Hakkında

E-sınavın süresi 45 dakikadır. Sınavda karşınıza toplam 50 soru çıkar. Bu soruların her birinin puan değeri eşittir. 50 sorunun toplamdaki puan değeri 100’dür. 35 doğru cevap vererek sınavı geçebilirsiniz. Yanlış cevapların doğruyu götürmesi söz konusu değildir.

Direksiyon Sınavının Süresi, Soruları ve Puan Hesaplaması Hakkında

Direksiyon sınavı iki aşamalıdır. İlk 5 dakikada gözetmen tarafından aracın donanım ve aksamıyla ilgili sorular sorulur. Bu soruları doğru cevapladıysanız, ikinci aşamaya geçebilirsiniz. İkinci aşamanın süresi 30 dakikadır ve uygulamalı direksiyon kullanımınız belirli kriterlere göre sarı, mavi veya kırmızı renkli kağıtlar üzerinde değerlendirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı