2021 Ehliyet Sınavı Puanlama Sistemi

Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayları Sınavları (MTSAS) her dönem düzenlenmektedir. Bu sınavların iki farklı aşaması vardır. Bu aşamalar yazılı sınav ve direksiyon sınavıdır. Yazılı sınav, teorik sınav olarak da adlandırılabilmektedir. 2020 yılında yapılan yönetmelik değişikliklerinin ardından sınavlarda karşınıza çıkan sorular da değişmektedir. Bu nedenle sınavlara iyi hazırlanmalı ve 2020 yılı eğitim kitapçıklarındaki deneme sorularını çözerek bilgilerinizi sürekli olarak tazelemelisiniz.

2019 Ehliyet Sınavı Puanlama Sistemi

Sınavı Geçmek İçin Kaç Almak Gerekiyor?

Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayları Sınavına girerek sürücü belgesi alabilirsiniz. Sürücü belgesi alabilmeniz için bu yazılı sınava ve sonrasındaki direksiyon sınavına katılmanız zorunludur.

Yazılı sınavda karşınıza 50 soru çıkmaktadır. Bu soru sayısı e-sınavda da aynıdır. Soruların toplamdaki puan değeri 100’dür. Adaylar, yazılı sınavdan en az 70 puan almaları durumunda sınavda başarılı sayılmaktadırlar. Sınavda 1 saat zamanınız vardır ve 35 soruyu doğru olarak cevaplamanız gerekir.

Yazılı sınavı başarıyla tamamladıysanız, direksiyon sınavına geçebilirsiniz. Bu sınavın ilk 5 dakikalık bölümünde teorik soruları yanıtlamanız gerekiyor. Sorulan 14 sorunun belirli puanları bulunuyor. Doğru yanıtların ardından uygulamalı direksiyon sınavına geçilebiliyor.

Hangi Alanlardan Kaç Soru Var?

Ehliyet sınavlarında başarı gösterebilmeniz için, sorulan 50 sorundan 35’ine doğru yanıt vermeniz gerekiyor. Bu sorular 4 şıklı olarak karşınıza çıkıyor. Soruların kategorileri ise 12 ilk yardım, 9 araç ve motor tekniği, 6 trafik adabı, 23 çevre ve trafik bilgisi olarak ayrılıyor. Tüm soruların puan değerleri 100 puandır ve 70 puan almanız sınavda başarılı olduğunuz anlamına gelmektedir.

Hesaplama Sistemi Nasıl İşliyor?

Ehliyet sınavlarında puan hesaplama sistemi, vereceğiniz doğru cevaplara göre işlemektedir. Verdiğiniz her doğru yanıtın bir puan değeri vardır. Sınavda toplamda 15 yanlış yanıt verme hakkınız vardır. 50 soruluk testte her sorunun puan değeri 2’dir. 35 soruya doğru yanıt verdiğiniz zaman, alacağınız puan 70 olacaktır. Bu da sınavı geçmeniz için yeterli bir puandır.

Kaç Yanlış Kaç Doğruyu Götürüyor?

Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayları Sınavında yanlış cevapladığınız soruların net sayınızı etkilemesi söz konusu değildir. Yani yanlışlarınız doğrularınızı götürmez. 50 soruluk testte 15 yanlış cevap vererek sınavdan kolaylıkla geçebilirsiniz. Yanlışlarınız doğrularınızı götürmeyeceği için, 1 saatlik sürede olabildiğince çok soruya cevap vermelisiniz.

Sınav Soruları Zor Mu?

Sınav soruları, kursiyerlerin sürücü kurslarında aldıkları temel eğitimlere dayanılarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle sıklıkla bilgilerinizi tazelerseniz ve sınavlara yeterince hazırlanırsanız, soruların oldukça kolay olduklarını görebilirsiniz. Ancak yeterli hazırlık yapmazsanız, sınavdan geçer not alma şansınız olmayacaktır.

Ehliyet Sınavı Puanlama Sistemi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ehliyet sınavlarının puanlama sistemi konusunda merak edilen bazı sorular vardır.

Bu soruların yanıtlarını verecek olursak;

  • Sınav süresi 1 saattir.
  • Yanlışlarınız doğrularınızı götürmeyeceğinden, tüm soruları yanıtlamalısınız.
  • Sınavda en az 35 soruya doğru yanıt vererek 70 puan almalısınız.
  • Sınavda toplamda 50 soruya yer verilmektedir ve sorular 4 şıklıdır.
  • Ehliyet yazılı sınavından kalırsanız, en fazla 4 defa sınava girme hakkınız olacaktır.
  • Ehliyet sınavları yılın belirli dönemlerinde düzenlenmektedir. Sınavlara katılmak için sürücü kursunuza başvurmalısınız.
  • Yazılı sınav katılım ücretinizi sürücü kursunuza veya bankalara yatırmalısınız.
  • Ehliyet sınavına katılım tarihiniz belirlendikten sonra, sınav tarihinde değişiklik yaptıramazsınız.
  • Sınav günü mutlaka sınav yerinde hazır bulunmalısınız. Sınava girmezseniz o sınav hakkınız yanacaktır.
  • Sınavda hangi alandan kaç doğru yanıt verdiğinizin bir önemi yoktur. Toplamda 35 soruyu doğru yanıtlamanız yeterli olacaktır.

2020 yılındaki Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayları Sınavı yönetmeliklerini dikkate alarak yazılı sınav ve direksiyon sınavlarına katılabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı