Ehliyet Sınıfları ve Şartları

2016 yılından sonra ehliyet sınıflarının isimleri ve kapsamları bir hayli değişmiştir. Yeni yönetmelik ve mevzuatlara göre tüm ehliyet sınıflarını incelediğimiz bu yazının devamında yaş, kullanabileceğiniz araçlar, deneyim şartı seçeneklerini detaylı olarak ele alacağız.

Ehliyet Sınıflarının Genel Şartları

Ehliyet sınıflarının ayrıntılı şartlarını incelemeye geçmeden önce, bu ehliyetlerin talep ettiği genel şartlara değinmemiz gerekiyor.

Bu durumda;

  • Ehliyet sınıflarına başvuruda bulunmak için yaş şartını karşılamanız gerekiyor.
  • Bazı ehliyet sınıfları kapsamında deneyim şartı arandığından, deneyim şartını gerektiren ehliyete sahip olmanız gerekiyor.
  • H sınıfı ehliyet kaldırılmış ve sürücülerin engel durumları ehliyetlerinde belirtilir hale gelmiştir.
  • Hangi ehliyete sahip olursanız olun, moped kullanabilirsiniz.
  • İlk defa ehliyet alacak sürücü adayları, isterlerse otomatik vites ehliyetine başvuru yapabilirler.

Tüm bu genel şartlardan sonra, başvuruda bulunmak istediğiniz ehliyet sınıfına göre belirlenen şartları inceleyebilirsiniz.

M Sınıfı Ehliyet ve Şartları

Motorlu bisiklet olarak tanımlanan mopedleri kullanmak için almanız gereken ehliyet, M sınıfı ehliyettir. Ancak daha önce de değindiğimiz gibi, moped kullanmak için diğer herhangi bir ehliyet sınıfına da başvuruda bulunabilirsiniz.

M sınıfı ehliyete başvuru yaşı 16’dır. Tanımlanan motorlu bisiklet iki, üç veya dört tekerlekli bir araç olabilir. Buna göre saatte maksimum 45 km hız yapabilen, silindir hacmi 50 cm3 olan ve maksimum nominal güç çıkışı 4 kWh bir motorlu bisikleti M sınıfı ehliyetle kullanabilirsiniz.

A Sınıfı Ehliyet ve Şartları

A sınıfı ehliyette, kullanacağınız araca göre yaş sınırlamaları değişmektedir. Buna göre üst güç sınırı 35 kWh ve güç ile ağırlık oranı 0.2’den fazla olan motosikletler, A sınıfı ehliyetin bünyesine dâhil ediliyor. Bu araçlar sepetli veya sepetsiz olabilirler.

Kullanacağınız motosiklet iki tekerlekliyse yaş sınırı 20’dir. Üç tekerlekli olan ve üst güç sınırı 35 kWh’yi aşan motosikletler için yaş sınırı 21 olarak belirlenmiştir.

A sınıfı ehliyet alacak sürücü adayları için istenen deneyim şartı, A2 ehliyetine sahip olmalarıdır. Eğer 24 yaşını doldurmuş bir sürücü adayıysanız, bu durumda A2 ehliyete deneyim şartsız olarak başvuruda bulunabilirsiniz.

A1 Sınıfı Ehliyet ve Şartları

A1 sınıfı ehliyet ile kullanılabilecek iki tekerlekli sepetli veya sepetsiz motosikletlerde üst güç sınırı 11 kWh, silindir hacmi 125 cm3 ve güç ile ağırlık oranı maksimum 0.1 olmalıdır. Ayrıca üç tekerlekli motosikletlerde üst güç sınırı 15 kWh’dir. A1 ehliyetine başvuru yapabilmek için 16 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor.

A2 Sınıfı Ehliyet ve Şartları

A2 ehliyet ile kullanılabilecek iki tekerlekli motosikletlerde üst güç sınırı 35 kWh ve güç ile ağırlık oranı maksimum 0.2 olmalıdır. Üç tekerlekli olan motosikletlerde ise üst güç sınırı 15 kWh olarak belirlenmiştir. A2 ehliyete başvuru yaşı 18’dir.

Motosiklet ve mopedlerde değindiğimiz güç ile ağırlık dengesine her araçta yer verilmeyebiliyor. Bu durumda gücü ağırlığa bölerek aracın dâhil olduğu sınıfı öğrenebilirsiniz.

B Sınıfı Ehliyet ve Şartları

2016 yılından sonra alınan B sınıfı ehliyetlerinde değiştirilen kapsamlarla artık yalnızca otomobil veya kamyonet kullanmaya izin veriliyor. Buna göre, 2016’dan sonra ehliyet sahibi olanların B sınıfı ehliyetle minibüs kullanmaları söz konusu olmamaktadır.

B sınıfı ehliyete başvuru yaşı 18’dir. Buna göre maksimum yük ağırlığı 4.250 kg olan araçları kullanabilirsiniz. Başvurularınızda otomatik vites araç kullanımını tercih ederek, yalnızca otomatik vitesli araçları kullanmayı öğrenebilirsiniz. Bunun için sürücü kurslarında ayrı sınıf açılmaz, fakat ehliyet belgenize otomatik vites araç kullanabildiğinize ilişkin bilgi girişi yapılacaktır.

B1 Sınıfı Ehliyet ve Şartları

B1 sınıfı ehliyetle dört tekerli, maksimum motor gücü 15 kWh ve maksimum ağırlığı 400 kg olan motosikletleri kullanabilirsiniz. Eğer yük taşımacılığı yapılacaksa, o zaman net ağırlık maksimum 550 kg olmalıdır. Elektrikle çalışan motosikletlerde batarya ağırlığı, genel ağırlık toplamına dâhil edilmemektedir.

B1 sınıfı ehliyetlerin başvuru yaşı 16’dır. Bu ehliyetle ayrıca M sınıfı dâhilindeki araçları da kullanabilirsiniz.

BE Sınıfı Ehliyet ve Şartları

Römorklu yük taşımacılığı yapacak olanlar BE ehliyetine başvuruda yapabilirler. Buna göre römork ya da yarı römorkun yüklü maksimum ağırlığı 3.500 kg olabilir.

BE sınıfı ehliyete başvuru yaşı 18’dir. Aranan deneyim şartı ise B sınıfı ehliyete sahip olmaktır. Yaş sınırlaması her iki ehliyet bünyesinde de aynı olduğundan, belirli bir süre deneyim şartı aranmaksızın yalnızca B sınıfı ehliyete sahip olmanız yeterli sayılmaktadır.

C Sınıfı Ehliyet ve Şartları

Kamyon veya çekici kullanacak olan sürücü adayları C sınıfı ehliyet sahibi olmalıdırlar. Deneyim şartı olarak en az B sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekiyor. C sınıfı ehliyete başvuru yaşı 21 olarak belirlenmiştir. Bu ehliyetle M, B, B1, C1 ve F sınıfları bünyesindeki araçları kullanabilirsiniz.

C1 Sınıfı Ehliyet ve Şartları

3.500 kg ile 7.500 kg aralıkta çekici veya kamyon kullanacak olan sürücü adaylarının alması gereken ehliyet, C1 sınıfı ehliyettir.

Başvuru yaşı 18 olan bu ehliyet için, en az B grubundan bir ehliyete sahip olmanız şartı aranıyor. Bu ehliyetle M, B, B1 ve F sınıfları bünyesindeki araçları kullanabilirsiniz.

C1E Sınıfı Ehliyet ve Şartları

B ehliyetiyle kullanılan araçlara eklenen maksimum yük ağırlığı 3.500 kg’ı aşan römork ya da yarı römorktan oluşan, azami katar ağırlığı 12.000 kg olan birleşik araçları kullanmak için C1E ehliyetine sahip olmalısınız. Ayrıca C1 ehliyetinde kullanılan araçlara eklenen maksimum yük ağırlığı 750 kg’ı aşan römork ya da yarı römorktan oluşan, azami katar ağırlığı 12.000 kg olan birleşik araçlar için de C1E ehliyetine sahip olmak gerekiyor.

C1E ehliyeti için başvuru yaşı 18’dir ve bu ehliyet için aranan deneyim şartı C1 grubundan bir ehliyete sahip olmanızdır.

D Sınıfı Ehliyet ve Şartları

Otobüs kullanacak olan sürücü adaylarının alması gereken ehliyet, D sınıfı ehliyettir. 24 yaş sınırı bulunan bu ehliyete başvurmak için B grubu ehliyete sahip olunması gerekiyor.

D1 Sınıfı Ehliyet ve Şartları

16+1 yolcu sınırına sahip minibüs kullanmak için alınması gereken ehliyettir. Yaş sınırı 21 olan bu ehliyet için en az B grubu ehliyete sahip olma şartı aranmaktadır.

D1E Sınıfı Ehliyet ve Şartları

16+1 yolcu sınırına sahip ve 750 kg’ı aşan römorklu minibüsleri kullanmak için D1E ehliyetine başvuruda bulunmalısınız. Başvuru yaşı 21 olan ehliyette aranan deneyim şartı D1 grubu ehliyetlerdir.

DE Sınıfı Ehliyet ve Şartları

750 kg’ı aşan römorklu otobüsleri kullanmak için, DE sınıfı ehliyete sahip olunmalıdır. Yaş sınırı 24 olarak belirlenen bu ehliyete sahip olmak için D grubu ehliyetiniz olması gerekiyor.

F Sınıfı Ehliyet ve Şartları

Traktör kullanacak sürücü adaylarına verilen ehliyet türü, F sınıfı ehliyettir. Ancak B sınıfı ehliyetin de traktör kullanma yetkisi olduğundan, genellikle otomobil de kullanacak sürücü adayları B sınıfı ehliyete başvuru yapmaktadırlar. F sınıfı ehliyete başvuru yaşı 18’dir.

G Sınıfı Ehliyet ve Şartları

İş makinesi kullanacak adaylar, G sınıfı ehliyete başvuru yapmalıdırlar. G sınıfı ehliyetin yaş sınırlaması 18’dir.

Yeni sürücü kursu fiyatlarını öğrenmek için bağlantıya tıklayın
https://ehliyetsinavin.com/surucu-kursu-fiyatlari/

Sıkça Sorulan Sorular

B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanabilir?

B sınıfı ehliyete sahip bir sürücü Otomobil ve Kamyonet kullanabilir.

B sınıfı ehliyet ne kadar 2020?

B sınıfı ehliyet 2020 yılında 1750 TL Sürücü Kursu Fiyatıdır. Toplam fiyatı 2755 TL’dir.

D sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır?

D sınıfı ehliyet ile Kamyon, Tır, Kamyonet, Minibüs,Otomobil ve traktör kullanılır. Yeni kanun ile birlikte Tır ve Kamyon kullanacakların yeni ehliyet sınıfı (C sınıfı) olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı