Ehliyet Ücretleri Hangi Bankaya Yatırılır?

Ehliyet sisteminde son yıllarda yapılan birçok değişikliğin ardından, ehliyet alma işlemleri konusunda sorular da giderek artmıştır. Ehliyet alabilmek için, ehliyet harcı adı verilen ödemeleri bankalara yapmanız gerekiyor. Bu ödemeler, farklı vergi ve hizmet bedellerini kapsıyor. Yeni ehliyet alacakların, harç bedellerinin yanı sıra vergi ve hizmet bedellerini de ödemeleri gerekiyor. Yenileme işlemlerinde, yalnızca vergi ve hizmet bedellerinin ödenmesi yeterli olmaktadır.

Ehliyet Ücretleri Hangi Bankaya Yatırılır

Ehliyet Harç Ücretlerinde Ödenmesi Gereken Vergi ve Hizmet Türleri

Ehliyet işlemlerinde, eğer ilk defa ehliyet alacaksanız, 3 tip olarak belirlenen ödemeleri yapmanız gerekecektir. Bunlar ehliyet harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve hizmet bedelidir. Ehliyet yenileme işlemlerinde, değerli kağıt bedeli ve hizmet bedeli olarak belirlenen tutarları ödemeniz yeterlidir.

Yıpranma, kayıp veya evlilik sebebiyle ehliyet yenilenecekse, ehliyet harcı olarak 15 TL yatırarak işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Ehliyet Harç Bedeli ve Değerli Kağıt Bedelinin Yatırılabileceği Bankalar

Ehliyet harç bedeli ve değerli kağıt bedelinin ödemeleri, Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı olan bankalara yapılabiliyor.

Bu bankalar ise;

 1. Akbank,
 2. Aktifbank,
 3. Şekerbank,
 4. TEB,
 5. PTT Bank,
 6. ING Bank,
 7. Albaraka Türk Katılım Bankası,
 8. Halk Bankası,
 9. Ziraat Bankası,
 10. Denizbank,
 11. Garanti Bankası,
 12. QNB Finansbank,
 13. Vakıfbank,
 14. Kuvey Türk Katılım Bankası,
 15. İş Bankası,
 16. HSBC,
 17. Yapı Kredi,
 18. Fibabanka,
 19. Odeabank,
 20. Ziraat Katılım Bankası,
 21. Citibank,
 22. Denizbank,
 23. Turkisbank,
 24. Fibabanka,
 25. Turkland Bank,
 26. Arap Türk Bankası,
 27. Alternatif Bank’tır.

Bu bankaların şubeleri, ATM noktaları veya GİB üzerinden online ödemeleri aracılığıyla ehliyet harç bedeli ile değerli kağıt bedelini ödeyebilirsiniz.

Hizmet Bedelinin Yatırılabileceği Bankalar

Hizmet bedeli olarak yapılacak ödeme tipi, Türk Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfı’nın anlaşma yaptığı bankalara yatırılabilir. Bu bankalar ise, Maliye Bakanlığı ile anlaşma sağlayan bankalar listesinde yer verdiğimiz ilk 14 bankadır. Her 3 tip ödemeyi de bu ortak bankalara yapmanız, işlemlerinizin daha kolay tamamlanmasını sağlayacaktır. Ek olarak, Türk Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfı’nın protokol gerçekleştirdiği banka şubelerinin yer almadığı ilçelerde, ödemeler Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı