2021 Ehliyet Yazılı Sınav Tarihleri

2020 yılında ülkemiz genelinde tüm ehliyet sınavları aynı tarihlerde yapılmaktadır. Yapılan düzenlemeler ile ehliyet sınavları artık elektronik ortamda yapılmaktadır. E-sınav sistemi üzerinden adaylar kendilerine sorulan soruları bilgisayar üzerinden cevaplar ve kısa sürede sonuçların açıklanmasını sağlarlar. Ehliyet yazılı sınavlarını geçen adaylar direksiyon sınavına girer ve burada da başarılı olanlar ehliyet almaya hak kazanır. Ülkemiz genelinde ehliyet sınavları, başvuru durumuna göre her ayın 1’i ila 10’u arasında yapılmaktadır. Katılım sayışınıza göre adaylar kendilerine en yakın e-sınav merkezlerine yönlendirilmektedir.

2020 Ehliyet Yazılı Başvuru Şartları

Sürücü belgesi için istenilen şartlar Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre belirlenmektedir. 2020 ehliyet yazılı başvuru şartları güncellenmekte ve adaylardan istenilen belgeler bu şartlara göre düzenlenmektedir. Ehliyet alabilmek için istenilen şartlar şunlardır.

  • Yaş şartı,
  • Öğrenim şartı,
  • Sağlık şartı,
  • Deneyim şartı,
  • Adli sicil kaydı şartı

Bu şartlar için gerekli olan tüm evraklar hazırlanır ve adaylar başvurularını yaparak, gerekli kurslarını alırlar. Kurs sonrasında, belirlenen tarihler arasında ehliyet sınavına girerek, başarılı olmaya çalışırlar.

2019 Ehliyet Yazılı Sınav Tarihleri

2020 Ehliyet Yazılı Başvuru Belgeleri

2020 ehliyet yazılı başvuru belgeleri sürücü kurs merkezleri tarafından düzenlenir. Sürücü kurs merkezleri, teorik eğitimlerini tamamlayan adaylar için sınav tarihlerine göre sınav randevusu oluştururlar. Sınava giren aday yanında kimlik belgesini bulundurması yeterlidir. Sınav merkezlerinde sürücü adaylar adına hazırlanmış, sınav oturum yeri bulunmaktadır. Ehliyet sınavları 2020 yılında e-sınav sistemi üzerinden yapıldığı için adayın tüm bilgileri online sistemde kayıtlı olarak görülecektir. Kurs merkezleri, adaylara sınav merkezlerinin adresinin ve sınav saatinin yazılı olduğu sınav giriş belgesini verirler. Adaylar yanlarında bu belgeyi de bilgi amaçlı bulundurabilirler.

2020 Ehliyet Yazılı Sınavı Ücretleri

Ehliyet sınavları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenmektedir. Yazılı sınav için ayrı, direksiyon sınavı için ayrı sınav ücreti alınmaktadır. 2020 ehliyet yazılı sınavı ücretleri yazılı sınav için 75 TL olarak belirlenmiştir. Adaylar, bu sınav ücretini, belirlenen bankalar yatırırlar ve sınav ücretini yatırdıklarını gösteren makbuzları alırlar. Kurs merkezleri bu makbuz bilgileri ile aday adına sınav tarihi belirlemek için randevu alırlar. Diğer bir ücret ise direksiyon sınav ücretidir. Direksiyon sınav ücreti 2020 yılında 100 TL olarak belirlenmiştir. Yazılı sınav veya direksiyon sınavında başarılı olamayanlar bir sonraki sınava tekrar girebilir, ancak her girişlerinde sınav ücretini tekrardan yatırmak zorundadırlar.

2020 Ehliyet Yazılı Sınavı Soru Kitapçığı,

Ehliyet alabilmek için sürücü kurslarına kayıt yaptırdığınızda, sizlere ehliyet alınabilmesi için gerekli bilgilerden oluşan soru kitapçığı verilecektir. Kurs merkezinde verilen teorik eğitimler ve soru kitapçığında yer alan sorulara çalışarak kendinizi sınava hazırlayabilirsiniz. 2020 ehliyet yazılı sınavı soru kitapçığı içeriğinde, ilk yardım, trafik ve çevre, araç tekniği, trafik adabı gibi tüm konularda çok sayıda soru türü bulunmaktadır.

2020 Ehliyet Yazılı Sınavı Sonuçları Kaç Günde Açıklanır?

2020 ehliyet yazılı sınavı sonuçları kaç günde açıklanır? Ehliyet sınavına giren bir aday ehliyetine kavuşabilmek için sonuçların bir an önce açıklanmasını istemektedir. Önceki dönemlerde yazıl olarak yapılan sınavlar sınav tarihinden 15 gün sonra açıklanıyordu. 2020 yılında e-sınav sistemi uygulandığı için adaylar sınavlarını bitirdikten kısa bir süre sonra sonuçlar açıklanacaktır. Her aday e-devlet sistemi üzerinden sınav sonucunu görebilecektir.

2020 Ehliyet Yazılı Sınavında Kaç Soru Var?

e-sınav sisteminde 2020 ehliyet yazılı sınavında kaç soru var? Sınava hazırlanan adaylar soru sayısına göre konulara ağırlık vermektedir. Her adaya sınavda toplam 50 soru sorulmaktadır. Sorular, 12 soru ilk yardım, 23 soru trafik ve çevre, 9 soru araç tekniği, 6 soru trafik adabı konularındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı