Motor Ehliyeti

Yönetmeliklere göre, üç veya dört tekerleğe sahip olan motosikletleri kullanmak için, sürücü adaylarının özel sürücü kurslarının eğitimleriyle ehliyet almaları gerekiyor. İlk defa motosiklet ehliyeti alacaklar veya mevcut durumdaki ehliyetin sınıfını yükseltmek isteyen adaylar, teorik ve direksiyon sınavlarından başarıyla geçtikten sonra ehliyet alabiliyorlar. Bu sınavların detaylarının yanı sıra, yazının devamında motosiklet ehliyeti almak için 2019 yılında aranan şartları ve istenen belgeleri de bulabilirsiniz.

Motor Ehliyeti

Motor Ehliyetinin Sınıfları

Motosikletler, taşıt türüne göre 5 farklı ehliyet sınıfına ayrılmışlardır.

Bunlar ise;

 • M ehliyeti, motorlu bisiklet şeklinde tanımlanan iki, üç ya da dört tekerlekli mopedleri kullanmak için alabilirsiniz.
 • A ehliyeti, motor gücü 15 kilovattan fazla olan üç tekerlekli motosikletleri kullanmak için veya motor gücü 35 kilovattan fazla olan sepetli ya da sepetsiz iki tekerlekli motosikletleri kullanmak için alabilirsiniz.
 • A1 ehliyeti silindir hacmi maksimum 125 metreküp olan, sepetsiz, iki ve üç tekerlekli motosikletleri kullanmak için alabilirsiniz.
 • A2 ehliyeti, motor gücü maksimum 35 kilovat olan iki tekerlekli motosikletleri kullanmak için veya motor gücü maksimum 15 kilovat olan sepetli ya da sepetsiz üç tekerlekli motosikletleri kullanmak için alabilirsiniz.
 • B1 ehliyeti, ağırlığı 400 kilogram veya yük taşımacılığı için kullanılacaksa maksimum 550 kilogram olan, motor gücü 15 kilovatı aşmayan dört tekerlekli elektrikli motosiklet kullanmak için alabilirsiniz. Belirtilen ağırlık tanımına, batarya ağırlığı dahil değildir.

Motosiklet kullanmak için gerekli olan bu ehliyetleri, kullanacağınız motosikletin dahil olduğu sınıfa göre seçebilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

Motor Ehliyeti Alabilmek İçin Gereken Şartlar

Motor ehliyeti sınıflarına başvuruda bulunmak için, bazı şartları karşılamanız gerekebiliyor.

Bunlar ise;

 • M, A1 ve B1 ehliyetleri için sürücü adaylarının 16 yaşını tamamlamış olmaları,
 • A ehliyetinde 24 yaşını tamamlamış olmak veya 24 yaşını tamamlamamış sürücü adayları için en az 2 yıllık A2 ehliyetine sahip olmak,
 • A2 ehliyeti için sürücü adaylarının 18 yaşını tamamlamış olmaları şartları bulunuyor.

Tüm motosiklet ehliyet sınıflarına başvuru için, ek olarak en az ilkokul mezuniyetinin bulunması şartına da yer verildiğinin altını çizmemiz gerekiyor.

Motor Ehliyeti Alabilmek İçin Hazırlanması Gereken Belgeler

İlk defa motosiklet ehliyeti almak için başvuruda bulunacak sürücü adaylarının, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan sürücü kurslarına vermeleri gereken bazı belgeler vardır.

Bu belgeler ise;

 • Kimliğinizi kanıtlayan nüfus cüzdanının, pasaportun ya da avukatlık kimliğinin bir fotokopisi,
 • Mezuniyeti belirten bir diploma ya da aslıyla birlikte sunulması gereken öğrenim belgesi fotokopisi,
 • Ehliyet almanıza engel oluşturmayacak suçları işlemediğinizi gösterir adli sicil kaydı,
 • Uzman, pratisyen ya da aile hekimleri tarafından verilmiş olan ‘Sürücü Olur’ sağlık raporu,
 • Son 6 ay içerisinde çektirilmiş olan 2 adet arka planı beyaz renkte biyometrik fotoğraf,
 • Herhangi bir ehliyete sahipseniz, bu ehliyetin bir fotokopisi,
 • 18 yaşını tamamlamamış sürücü adayları için veli ya da vasi muvafakatnamesi yer alıyor.

Tüm bu belgeleri eksiksiz bir şekilde dosyanıza eklemeli ve başvurunuz sırasında sürücü kursu yetkililerine sunmalısınız. Ayrıca, sınav ücretlerini yatırdıktan sonra bu dosyaya ödeme makbuzları da eklenecektir.

Motor Ehliyeti Alabilmek İçin Verilen Eğitim Türleri

Motosiklet ehliyetinin 5 farklı sınıfı bulunmaktadır. Bu sınıflara verilen eğitimler, bazı durumlarda farklılık gösterebilmektedir. Ancak temelde alacağınız eğitimlerin teorik eğitimler ve direksiyon eğitimleri olacağını bilmelisiniz.

Sürücü kursları tarafından verilen teorik eğitimlerin kapsamında, ilk yardım dersleri yer almaktadır. Bu dersler, Milli Eğitim Bakanlığı’nca belirlenen ders saatleri süresinde gerçekleştiriliyor. Eğer zaten bir motosiklet ehliyetine sahipseniz ve sınıf yükseltmek istiyorsanız, teorik eğitimlere ve sınavlara katılmanıza gerek yoktur.

Direksiyon eğitimlerinin her biri, sürücü kursları aracılığıyla ve sürücü kurslarının bünyesinde bulunan araçlarla verilmektedir.

Bu araçlar manuel veya otomatik vitesli motosikletlerdir. Direksiyon eğitiminin kapsamında, sürücü adaylarının genellikle sınavının yapılacağı alanda eğitim almaları sağlanıyor. İlk kez motosiklet ehliyeti alacaklar için, teorik ve direksiyon eğitimlerine katılma zorunluluğu bulunuyor.

Motor Ehliyeti Sınavları Nasıl Yapılıyor?

Teorik sınav ve direksiyon sınavı, Milli Eğitim Bakanlığı’nca belirlenen tarihlerde gerçekleştirilmektedir.

Sürücü kursundan yeterince teorik eğitim alan sürücü adayları, yazılı veya e-sınav uygulamalarıyla teorik sınava katılabilirler. Sorulan 50 sorunun her birinde puan değeri 100 olarak hesaplanmaktadır. 70 puan geçer nottur ve bu puanı alabilmek için 35 soruya doğru yanıt vermeniz gerekiyor.

Soruların konuları trafik bilgisinden 23 adet, ilk yardımdan 12 adet, araç tekniğinden 9 adet ve trafik adabından 6 adet soru çıkacak şekilde belirleniyor. Teorik sınavda verdiğiniz yanlış cevaplar doğrularınızı götürmüyor. Bu sebeple, bütün sorulara sınav süresince yanıt vermeye çalışmalısınız.

Motosiklet ehliyeti için direksiyon sınavlarına, sürücü kursunuzdan aldığınız direksiyon eğitim saatlerini tamamladıktan sonra girebilirsiniz. Yazılı veya e-sınav uygulamasından geçer not alan adaylar, direksiyon sınavında yer almaya hak kazanıyorlar. 35 dakika olan motosiklet direksiyon sınavında, ilk aşamada 5 dakikada biten özel bir parkuru tamamlamalısınız.

Sonraki 30 dakikada ise trafiğe çıkarak sürüş gerçekleştirmelisiniz. Her iki aşamayı da kriterlere uygun bir şekilde tamamlayan sürücü adayları, motosiklet ehliyeti alma hakkını elde ediyorlar.

Motor Ehliyeti Maliyetleri Nedir?

Motor ehliyeti almanın maliyetlerini inceleyecek olursak;

 • A ehliyetinde 1.750 TL,
 • A1 ehliyetinde 1.150 TL,
 • A2 ehliyetinde 1.400 TL sürücü kursu taban fiyatları belirlenmiştir.

Harç ücretleri tüm motosiklet ehliyeti sınıflarında aynıdır ve 404.40 TL olarak ödenmelidir. Teorik sınava giriş ücreti 85 TL ve direksiyon sınavına giriş ücreti de 110 TL’dir. Belirtilen bu fiyatlar, sürücü kursu ücretlerinin dahilinde yer almıyor.

Motor Ehliyeti Direksiyon Sınavının Aşamaları

Motosiklet ehliyeti direksiyon sınavları 7 aşamalı olarak gerçekleştiriliyor. Tamamlanacak her bir görev yaklaşık 5 dakika sürüyor.

Sınavdaki bu 7 aşamalı görev listesini sıralayacak olursak;

 1. Motoru çalıştırmak ve motoru hareket ettirmek,
 2. Konilerin arasından slalom yaparak geçilmesi,
 3. 8 hareketini yapmak,
 4. Sarı çizgilerde dengeli bir sürüş yapmak,
 5. Fren yapmak ve durma becerilerini sergilemek,
 6. Belirli bazı engellerden kaçınmaya çalışmak,
 7. Ani fren yapmaktır.

Tüm bu aşamaları tamamladığınızda, motosiklet ehliyeti direksiyon sınavından başarıyla geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı