Sürücü Kursu Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

Sürücü belgesi sahibi olmak isteyen kişiler, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Müdürlükleri’ne kayıt yaptırmalıdırlar. Kayıt işlemi için her sürücü adayında aranan şartların yanı sıra, istenen bazı evraklar vardır. Bu şartları ve evraklara ilişkin detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Sürücü Kursu Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

Ehliyet Sınıflarına Göre Aranan Yaş Şartı Nedir?

Ehliyet alabilmek için, sürücü adaylarında aranan yaş sınırlamaları vardır.

Ehliyet sınıflarında aranan yaş sınırlamaları ise;

  • A1, A2, F ve H ehliyetlerde 17 yaş,
  • B ve G ehliyetlerde 18 yaş,
  • C, D ve E ehliyetlerde 22 yaşını doldurmuş olmaktır.

Bu şart, üniversitelerin sürücü eğitimi bölümlerinden mezun olanlarda aranmamaktadır. Ek olarak TSK bünyesinde açılan sürücü eğitimi kurslarını başarıyla tamamlamış subay ve astsubaylarda da bu yaş şartı aranmıyor.

Ehliyet Başvurusu İçin Mezuniyet Gerekiyor mu?

Ehliyet sınıfı ne olursa olsun, sürücü adaylarının en az ilkokul mezuniyetinin bulunması şartı vardır. Bu şartı karşılamıyorsanız, Halk Eğitim Merkezleri aracılığıyla verilen eğitimlere katılabilirsiniz. Eğitimlerinizi tamamladıktan sonra alacağınız ilkokul mezuniyeti diplomanız ile ehliyet başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Ehliyet Başvurusunda T.C. Vatandaşlarından İstenen Belgeler

Ehliyet başvurularında, T.C. vatandaşlarından belirli belgeler talep edilmektedir.

Bu belgeler ise;

  • T.C. kimlik numarasının yer aldığı bir belgenin aslı veya fotokopisini sunmalısınız. Pasaport, nüfus cüzdanı veya avukat kimliği kullanılabilir.
  • Diplomanızın aslı ile diploma yerine geçer bir belgenin aslı veya fotokopisini bulundurmalısınız. Diplomanın aslını bulundurmak zorunludur.
  • Bir uzman ya da pratisyen hekim tarafından verilen sağlık raporunu belgeleriniz arasına eklemelisiniz. Aile hekiminizin ‘Sürücü Olur’ onaylı sağlık raporunu sunabilirsiniz.
  • Ehliyet almanıza engel oluşturacak herhangi bir sabıka kaydınızın bulunmadığına ilişkin adli sicil kaydınızı çıkarttırmalısınız. Bu belgeyi, adliyelerden veya e-Devlet aracılığıyla alabilirsiniz.
  • Bir sürücü belgesine sahipseniz ve yeni bir sürücü sertifikası alacaksanız, sahip olduğunuz ehliyetin fotokopisini belgelerinize eklemelisiniz.
  • 18 yaşını doldurmamış bir sürücü adayıysanız, veli veya vasi muvafakatnamesi sunmalısınız.
  • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 tane biyometrik fotoğrafa dosyada yer vermelisiniz.

Gerekli belgeleri temin ederek, ehliyet başvurunuzu seçtiğiniz sürücü kursuna gerçekleştirebilirsiniz.

Ehliyet Başvurusunda Yabancı Uyruklu Adaylardan İstenen Belgeler

T.C. vatandaşlarından istenen belgelerin, yabancı uyruklu sürücü adayları tarafından da temin edilmesi ve sunulması gerekiyor. T.C. vatandaşlarından istenen belgelere ek olarak, yabancı uyruklu sürücü adayları iki belge daha sunmalıdırlar. Bu belgeler noter onaylı Türkçeye tercüme edilmiş pasaport ve Türkiye’de 6 aydan daha uzun süre kalınacağına ilişkin ikametgah izni ya da öğrenci vizesidir.

Ehliyet Nasıl Alınır?

Ehliyet almak için, ehliyet başvurusu yapmalı ve sürücü kursları tarafından verilmekte olan eğitimlere katılmalısınız. Bu eğitimler sözlü eğitim ve sürüş eğitimidir. Almak istediğiniz ehliyetin sınıfına göre belirlenen ders saatlerini tamamlamalısınız.

Ders saatlerini tamamladıktan sonra, sürücü kursu aracılığıyla sınavlara katılabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen yazılı veya e-sınavlara katılımınız sürücü kursunuz aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Sınav giriş ücretinizi sürücü kursunuza veya ilgili bankalara şahsi olarak ödeyebilirsiniz.

Yazılı sınavdan veya e-sınavdan, 50 soru üzerinden toplamda 35 soruyu doğru yanıtlayıp 70 puan alarak başarıyla geçebilirsiniz. Teorik sınav olarak adlandırılan bu sınav türlerine toplamda 4 defa katılabilme hakkınız vardır.

Yazılı sınavı başarıyla tamamladıysanız, ehliyet almak için direksiyon sınavına katılmalısınız. Direksiyon sınavları, ilk aşamada temel ve teknik bilgilere odaklanan soruları içermektedir. Bu sözlü sınavı tamamlarsanız, direksiyon sınavının ikinci aşaması olan uygulamalı sürüş sınavına geçebilirsiniz.

Uygulamalı sürüş sınavını başarılı bir şekilde geçen sürücü adayları, ehliyet almaya hak kazanıyorlar. Direksiyon sınavında başarısız olursanız, bu sınava 4 kez katılma hakkınız vardır. Tüm haklarınızı kullandıysanız, sürücü eğitiminize baştan başlamanız gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı