Yeni Ehliyet Randevusu Alma

2020 ’da yapılan mevzuat değişikliklerinin ardından, sürücü belgelerinin artık Nüfus Müdürlükleri’nce verilmesi söz konusu oldu. Buna göre ehliyet alma konusunda ilk müracaat, yenileme veya değişim işlemlerinde Nüfus Müdürlükleri’ne başvuru yapmanız gerekiyor.

Ancak bundan önce, ehliyet randevu sisteminden randevu alarak, randevu tarihinde ehliyet yenileme veya değişim işlemini gerçekleştirmeniz mümkün olabiliyor.

Yeni Ehliyet Randevusu Alma

Nüfus Müdürlüğü Ehliyet Randevusu Nasıl Alınıyor?

Randevu.nvi.gov.tr adresi Nüfus Müdürlüğü’ne bağlı bir randevu sistemidir. Burada T.C. kimlik kartı, sürücü belgesi, pasaport veya adres kayıt konularında randevu alabilir ve gerekli işlemlerinizi randevu tarihinde Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak gerçekleştirebilirsiniz.

Belirtilen sitede, sürücü belgesi randevusu seçeneğine tıkladığınız zaman açılan pencerede ‘Kabul Ediyorum’ butonuna tıkladıktan sonra yeni bir sayfa açılacaktır.

Burada istenen tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra ‘Devam Et’ butonuna tıklayarak işlemlere devam etmelisiniz. Daha sonraki sayfada il ve size en yakın olan Nüfus Müdürlüğü’nü seçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Randevu sistemi sayfasında, sürücü belgesi randevu sorgulama işlemi gerçekleştirerek, randevunuzun tarihinin doğru olup olmadığını teyit edebilirsiniz.

Randevu sistemini kullanma konusunda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar ise;

 • Randevu sistemi üzerinden, birinci dereceden akrabalarınız için (anneniz, babanız, eşiniz, kardeşiniz, çocuklarınız, vasisi olduğunuz kişi) veya kendiniz için randevu alabilirsiniz.
 • Toplamda 6 aile bireyi için randevu oluşturma hakkınız vardır.
 • Sürücü belgesi randevusu, T.C. kimlik kartı üzerinden oluşturulabiliyor. Randevu alacağınız aile bireyleri için bu kutucuğa işaret koyabilirsiniz.

Tüm bu adımlarla, kendiniz veya aile bireyleriniz için sürücü belgesi randevusu oluşturmanız mümkündür.

Ehliyet Yenileme İşlemleri Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Ehliyet yenilemesi konusunda bilinmesi gereken bazı detaylar vardır. Ehliyet yenileme ücretleri, 2020 yılında farklı fiyatlara sahip olmuştur. Eski tip sürücü belgenizi yeni tip sürücü belgesi ile değiştirmek istiyorsanız, 15 TL ödemelisiniz. Yeni tip ehliyetinizi yeniletmek istiyorsanız, 196 TL ödemelisiniz.

Ehliyet yenileme ve değiştirme ücretleri, Maliye Bakanlığı ve Trafik Vakfı ile protokol gerçekleştiren bankalara yatırılmalıdır. Akbank, Albaraka Türk, Şekerbank, Garanti, Ziraat Bankası, Denizbank, PTT Bank, TEB, QNB Finansbank, ING Bank, Aktifbank, Kuveyt Türk bu bankalar arasında yer almaktadır. Bu bankaların online ödeme sistemleri de, harç bedeli yatırma konusunda kullanılabilir. Fakat ödemeyi yaptıktan sonra, ödeme dekontunun çıktısını aldığınızdan ve randevuda sunulacak belgeler arasına eklediğinizden emin olmalısınız.

Yeni mevzuatlarla beraber, ehliyet yenileyecek kişilerin ‘Sürücü Olur Sağlık Raporu’ almaları zorunlu tutulmaktadır. Sağlık raporlarının geçerlilik süresi, ehliyet sınıflarına göre değişmektedir. Sağlık raporlarının B sınıfı ehliyette 10 yıl, C sınıfı ehliyette 5 yıl geçerlilik süresi bulunuyor.

Ayrıca sürücü sertifikasını ehliyete dönüştürürken, sağlık raporunun geçerlilik süresi 1 yıldır. Ehliyet alma konusunda uzun süre beklemeniz durumunda, sağlık belgesinin de yenilenmesi gerekebiliyor.

Ehliyet Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Randevu sisteminden sürücü belgesi için randevu oluşturduysanız ve bu randevuya gidemeyecekseniz, randevunuzu iptal edebilirsiniz. Randevu sayfasında yer verilen ‘Randevumu İptal Etmek İstiyorum’ butonuna tıkladığınızda, gelen sayfada gerekli bilgileri doldurup ‘Sorgula’ butonuna basabilirsiniz.

Sistemde oluşturduğunuz randevularınız listelendiği zaman, iptal etmek istediğiniz randevuları listeden silebilirsiniz.

İlk Ehliyet Müracaatında İstenen Belgeler

İlk defa ehliyet almak için müracaatta bulunacaksanız, randevu sisteminden randevu almalı ve yanınızda bazı belgeleri hazır bulundurmalısınız.

Bu belgeler ise;

 • Sürücü belgesi dosyası,
 • Motorlu Taşıtlar sürücü sertifikası,
 • Nüfus cüzdanı belgesi, pasaport ya da avukatlık kimliği,
 • Sürücü belgesi ödemesini bankalara yaptığınıza ilişkin bir ödeme makbuzu,
 • 1 adet 5×6 ebatlarında arka fonu beyaz renk olan biyometrik fotoğraf,
 • Kan grubunu belirten bir belge ya da yazılı bir beyandır.

Bu belgelerle başvuru yaparak yeni ehliyetinizi hızlı bir şekilde çıkarttırabilirsiniz.

Ehliyet Yenileme ve Değiştirme İşlemleri İçin İstenen Belgeler

Ehliyet yenileme ve değiştirme işlemlerinde istenen belgeler arasında;

 • Eski ehliyet,
 • Sürücü olur sağlık raporu,
 • Nüfus cüzdanı belgesi, pasaport ya da avukatlık kimliği,
 • 15 TL ehliyet yeniletme bedelini bankalara ödediğinize ilişkin bir ödeme makbuzu,
 • 1 adet 5×6 ebatlarında arka fonu beyaz renk olan biyometrik fotoğraf,
 • Kan grubunu belirten bir belge ya da yazılı bir beyan yer alıyor.

Bu belgelerle başvurunuzu yaparak ehliyetinizi yeniletebilirsiniz.

Yıpranma veya Kayıp Nedeniyle Ehliyet Yenilemede İstenen Belgeler

Yıpranma veya kayıp durumları nedeniyle ehliyet çıkarttırmak için başvuru yaparken, ehliyet yenileme ve değiştirme işlemlerinde sunduğunuz belgelerin aynısını sunmanız yeterlidir.

Ayrıca ehliyetinizi kaybettiğiniz veya çaldırdığınız zaman, mutlaka Trafik Tescil Şubeleri aracılığıyla kayıp ya da çalıntı beyanı yapmalısınız. Bu sayede zayi kaydı işlenmektedir ve sürücü belgesi kayıp ilanı verilmesine gerek kalmamaktadır.

Ehliyet Sınıfını Yükseltmek İçin Yapılması Gereken Fark İşlemleri

Ehliyet sınıfı yükseltmek için, fark işlemleri yapılması gerekmektedir. Bunun için, ilk defa ehliyet müracaatında yer verilen dosyaları (sürücü belgesi dosyası hariç olarak) temin ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İlk Kez Ehliyet Alacak Kişilerin Bilmesi Gerekenler

Bir sürücü belgesine sahip olabilmeniz için, sürücü kursunuz tarafından verilen tüm eğitimleri başarıyla tamamlamış olmanız gerekiyor.

Tüm eğitimleri tamamladıktan sonra, sürücü sertifikanız bağlı bulunduğunuz ilçenin onayına gönderilmektedir. Genellikle 1-2 hafta içerisinde onay çıkmaktadır. Sürücü kursundan alacağınız sürücü sertifikasını ehliyet olarak kullanmamalısınız. İlk olarak bu sertifikayı ehliyet ile değiştirmeniz gerekmektedir.

Sürücü kursunuzdan aldığınız ehliyet sertifikasını 2 yıl içerisinde ehliyete dönüştürmelisiniz. Yoksa geçerliliğini yitirmektedir. Ek olarak, belirtildiği üzere sağlık raporunun geçerlilik süresi de 1 yıldır.

Randevu sisteminden sürücü belgesi için randevu almadan önce, ehliyet yenileme ve değişim için belirlenmiş olan harç ücretlerini bankalara yatırmalısınız.

Randevu sisteminden aldığınız randevulara şahsi olarak gitmelisiniz. Bu randevularda parmak iziniz alınmaktadır. Bu nedenle başkasının yerine ehliyet randevusuna gidemezsiniz.

Bayanlar soyadlarını değiştirdilerse, evlenme nedeniyle olan soyadı değişikliklerinde evlilik cüzdanı, boşanma nedeniyle olan soyadı değişikliklerinde mahkeme kararı veya Nüfus Müdürlükleri’nce verilen nüfus kayıt örneği ibraz edilmelidir.

Ehliyet Randevu Sisteminin Kapsamında Olan İller

Türkiye’nin hemen hemen her ilinde ve ilçesinde, ehliyet randevu sistemi ile randevu almanız mümkündür. Randevu alırken, randevu sistemi dahilinde il ve ilçe seçimi yaptığınızdan emin olmalısınız. Böylelikle yaşadığınız bölgede yer alan bir Nüfus Müdürlüğü’nden randevu alabilirsiniz.

2020 ’da Ehliyet Yenileme ve Değişimi Yapacakların Ödeyeceği Ücretler

2020 yılında ehliyet değiştirecek kişilerin ödemesi gereken değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli toplamda 15 TL’dir. Eski tip ehliyetinizi yeniletirken, 13+2 TL, yeni tip ehliyetinizi yeniletirken de 166+30 TL ödeme yapmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı